W 2014 r. w razie otrzymania faktury później niż w miesiącu (kwartale) zakupu (powstania obowiązku podatkowego) nastąpiło, w porównaniu ?z 2013 r., skrócenie terminu na odliczenie VAT. Na dodatek Ministerstwo Finansów, wydając ?16 września 2013 r. interpretację indywidualną (nr IPPP3/443-538/13-2/LK), przyczyniło się do dodatkowego zamieszania w tych sprawach.

Według przepisów obowiązujących do końca 2013 r., poza warunkiem nabycia świadczenia, decydujący był okres (miesiąc albo kwartał) otrzymania faktury. Podatek naliczony można było odliczyć za okres otrzymania faktury lub za dwa kolejne następujące po nim okresy. Jeśli ?– przykładowo – podatnik nabył towar w czerwcu, ?a fakturę otrzymał w sierpniu, to podatek mógł odliczyć w deklaracji za sierpień, wrzesień lub październik.

Od 1 stycznia 2014 r., ?zakładając, że obowiązek podatkowy powstanie w czerwcu, prawo do odliczenia przysługiwać będzie wyłącznie za sierpień, a jeżeli jeszcze później – to zawsze wyłącznie za okres otrzymania faktury.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT podatek wolno odliczyć za okres, ?w którym powstał obowiązek podatkowy. Jednakże w ust. 10b pkt 1 zastrzeżono, że odliczenie jest możliwe nie wcześniej niż za okres otrzymania faktury.

Z kolei zgodnie z ust. 11, jeżeli podatku nie odliczono w terminach określonych w ust. 10, 10d ?i 10e, VAT można odliczyć za jeden z dwóch następnych okresów. Szkopuł ?w tym, że w ust. 11 nie przywołuje się ust. 10b. ?W razie otrzymania faktury później niż w okresie powstania obowiązku podatkowego, ust. 11 nie ma zastosowania.

Tymczasem z przywołanej interpretacji wynika, że jeśli podatnik otrzyma fakturę w okresie nie wcześniejszym niż powstanie obowiązku podatkowego, to odliczenia może zawsze dokonać za okres otrzymania faktury lub za jeden z dwóch kolejnych następujących po nim okresów, czyli w podanym przykładzie – zarówno za sierpień, wrzesień, jak i październik. Interpretacja jest korzystna dla podatników, jednakże nie ma pokrycia w przepisach. Mimo że ma indywidualny charakter, jako jedyna dotąd w tej sprawie, jest niestety często przytaczana, tak jakby była oficjalnym stanowiskiem MF.

—oprac. olat

Autor jest doradcą podatkowym, starszym partnerem w kancelarii Krzysztof Modzelewski & Partners