Prawo do zwolnienia podmiotowego tracą również podatnicy dokonujący dostawy nowych środków transportu. Nie ma przy tym znaczenia, czy taki samochód jest środkiem trwałym podatnika, czy też nie został ujęty w ewidencji środków trwałych. Dostawa pozostałych samochodów osobowych zaliczonych do środków trwałych podatnika od 1 stycznia 2014 r. nie pozbawia prawa do zwolnienia podmiotowego.
W myśl art. 2 pkt 10 ustawy o VAT przez nowe środki transportu rozumie się przeznaczone do transportu osób lub towarów:
a) ?pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub ?o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego ?w zależności od tego, która ?z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, to za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta,
b) ?jednostki pływające o długości większej niż 7,5 metra, jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż ?3 miesiące, z wyjątkiem statków morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT; za moment dopuszczenia do użytku jednostki pływającej uznaje się dzień, w którym została ona wydana przez producenta pierwszemu nabywcy lub dzień, w którym została po raz pierwszy użyta dla celów demonstracyjnych przez producenta,
c) ?statki powietrzne o maksymalnej masie startowej większej niż 1550 kilogramów, jeżeli były używane nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem środków transportu lotniczego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT; za moment dopuszczenia do użytku statku powietrznego uznaje się dzień, ?w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
Podatnicy dokonujący dostawy nowych środków transportu, w tym samochodów osobowych będących nimi, tracą prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. c ustawy o VAT (do 31 grudnia 2013 r. – na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT).
Wyłączenie przewidziane dla podatników dokonujących dostawy nowych środków transportu dotyczy nie tylko dostawy samochodów osobowych (które są towarami objętymi podatkiem akcyzowym), ale również dostawy pozostałych samochodów i środków transportu (np. motorowerów, łodzi motorowych), niezależnie od tego, czy są one zaliczone przez podatnika do środków trwałych, czy też nie.
Przykład
Pan Włodzimierz (korzystający ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy ?o VAT) posiadał od października 2013 r. samochód typu van będący nowym środkiem transportu, ?a jednocześnie jego środkiem trwałym. Samochód ten utracił status nowego środka transportu ?13 lutego 2014 r.
Samochód ten uległ wypadkowi ?w połowie grudnia 2013 r. i pan Włodzimierz podjął decyzję o jego sprzedaży.
Wariant I – sprzedaż nastąpiła ?30 grudnia 2013 r.
Sprzedaż tego samochodu wiązała się z utratą zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Wariant II – sprzedaży miała miejsce 15 stycznia 2014 r.
Również w tym przypadku sprzedaż tego samochodu wiązała się z utratą zwolnienia na podstawie art. 113 ?ust. 1 ustawy o VAT.
Wariant III – sprzedaż nastąpi ?w marcu 2014 r.
Sprzedaż samochodu nie będzie się wiązać z utartą zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż 13 lutego 2014 r. pojazd utracił status nowego środka transportu.
—Marcin Szymankiewicz