W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT, dotyczącą ograniczenia prawa do odliczenia całej kwoty VAT od tzw. samochodów z kratką wykorzystywanych częściowo w działalności opodatkowanej i częściowo prywatnie.
Projekt zakłada wprowadzenie pełnego prawa do odliczenia podatku od wydatków związanych z wykorzystywanymi wyłącznie w działalności gospodarczej pojazdami samochodowymi o masie całkowitej do 3,5 tony.
Deklarując wykorzystanie wyłącznie w działalności gospodarczej, podatnik będzie obowiązany dokumentować wydatki eksploatacyjne oraz przebieg pojazdu w prowadzonej przez siebie ewidencji. Sporne jest natomiast, czy taką ewidencję będą musieli prowadzić dilerzy w odniesieniu do samochodów testowych.
W nowelizacji co prawda jest przepis mający zwalniać podatników, których przedmiotem działalności jest sprzedaż samochodów, z tego obowiązku. Wydaje się jednak, że Ministerstwo Finansów interpretuje go inaczej. Dla branży motoryzacyjnej oznacza to powrót do sporu o odliczenie VAT.
Jak czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji, ograniczone prawo do odliczenia podatku będzie stosowane w odniesieniu do pojazdów przejściowo wykorzystywanych przez podatników jako tzw. pojazdy demonstracyjne, jeżeli nie zostanie w ich wypadku wykluczony użytek prywatny. ?Dotychczasowe zasady odliczania i wypracowane orzecznictwo sądowe tracą bowiem na aktualności w tym zakresie wskutek całkowitych zmian zasad odliczania podatku od wydatków związanych ?z pojazdami.
Zdaniem ministerstwa ?– z czym się nie zgadzam– w stosunku do pojazdu, który jest przeznaczony do odsprzedaży, ale przed jej dokonaniem jest wykorzystywany jako pojazd demonstracyjny, trzeba będzie prowadzić ewidencję przebiegu.
Nieodpłatne wykorzystanie tych pojazdów przez pracowników dilera będzie miało z kolei wpływ na utratę prawa do pełnego odliczenia VAT.
By uniknąć kontrowersji, można się będzie zastanowić np. nad wprowadzaniem opłaty od pracowników korzystających z aut testowych. Wynagrodzenie dilera dowodzi, że udostępnienie samochodów pracownikom jest odpłatną usługą, tak więc nie dochodzi do użytku prywatnego.
Autor jest adwokatem ?i doradcą podatkowym ?z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy