Lista usług objętych preferencyjną 8-proc. stawką podatku jest zawarta w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. Pod pozycją 179 znajdziemy tam usługi związane z działalnością obiektów sportowych. Czy udostępnienie sali bądź boiska do gry w piłkę albo uprawianie innych sportów mieści się w tym pojęciu? Spójrzmy na kilka interpretacji.

Sport albo rekreacja

Rozliczeniem wynajmu sportowych obiektów zajęła się Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 6 grudnia 2013 r. (IPTPP1/443-678/13-4/MG). Wystąpiło o nią centrum będące samorządową instytucją kultury. Administruje halą widowiskowo-sportową wraz ?z zewnętrznymi boiskami. Do jego zadań należy m.in. upowszechnianie sportu i rekreacji, w tym organizowanie imprez sportowych i rekreacyjnych. Współpracuje z różnymi podmiotami, m.in. klubami sportowymi.

Centrum jest podatnikiem VAT i ma wątpliwości, jaką stawką opodatkować wykonywane usługi. Zapytało fiskusa, czy udostępniając odpłatnie obiekty sportowe (halę, boiska, korty) osobom fizycznym, jednostkom gospodarczym, klubom sportowym, może zastosować obniżoną stawkę VAT w wysokości 8 proc. Jego zdaniem jest to możliwe, ponieważ tego typu działalność jest sklasyfikowana pod numerem 93.11.10.0 w PKWiU 2008 jako „usługi związane ?z działalnością obiektów sportowych". Łódzka izba skarbowa uznała to stanowisko za prawidłowe. Przypomniała, że zgodnie z wyjaśnieniami do PKWiU grupowanie 93.11.10.0 obejmuje:

? ?usługi związane z działalnością obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub halowych obiektów sportowych, takich jak: stadiony ?i areny sportowe, lodowiska, baseny, boiska sportowe, pola golfowe, tory do gry ?w kręgle, korty tenisowe itp.;

? ?usługi związane z działalnością torów wyścigowych dla samochodów, psów i koni,

? ?usługi związane z organizowaniem i przeprowadzaniem imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych, otwartych lub zamkniętych obiektów sportowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT i pozycją 179 załącznika nr 3 do tej ustawy takie usługi opodatkowane są VAT według stawki 8 proc. Obniżoną stawkę można zastosować, jeśli obiekt jest udostępniany w celu korzystania zgodnie z jego charakterem. Niezależnie od tego, czy celem wstępu będzie rekreacja, czy uprawianie sportu.

Także w interpretacji z 10 sierpnia 2012 r. (IPTPP1/443-387/?12-5/AK) Izba Skarbowa w Łodzi stwierdziła, że za najem sali sportowej dla klubów, firm, instytucji oraz osób fizycznych można wystawiać faktury z 8-proc. VAT. Jeśli hala jest wykorzystywana zgodnie z jej charakterem, to mamy do czynienia z „Usługą związaną z działalnością obiektów sportowych".

Opłaty startowe

Inne wnioski można wyciągnąć z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 października 2013 r. (ITPP1/443-602/13/MS). Wystąpiła o nią spółka, która jest dzierżawcą gruntu wraz z halą sportową. Zamierza świadczyć w niej wiele usług, np. udostępniać tory do gry ?w kręgle, organizować imprezy i turnieje. Spółka zastanawiała się, jak je opodatkować.

Skarbówka przyznała, że udostępnianie torów do gry ?w kręgle to „Usługi związane ?z działalnością obiektów sportowych". Spółka będzie mogła stosować również preferencyjną, 8-proc. stawkę (na podstawie art. 41 ust. 2 w związku ?z pozycją 185 i 186 załącznika nr 3 ustawy o VAT) przy sprzedaży biletów wstępu dla kibiców i obserwatorów na turnieje piłki nożnej, siatkowej itp., ?a także przy sprzedaży biletów wstępu dla widzów na organizowane imprezy rekreacyjne (skoro usługi te związane są jedynie ze wstępem ?i wykluczają czynny udział nabywającego).

Natomiast usługi organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych polegające na pobieraniu opłaty startowej od uczestników (sklasyfikowane do grupowania PKWiU 93.19.19.0 „Pozostałe usługi związane ze sportem i rekreacją") jako niespełniające warunków umożliwiających zastosowanie obniżonej stawki podlegają opodatkowaniu 23-proc. VAT.

Zajęcia i kursy

W kolejnej sprawie, także rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy (interpretacja z 7 października 2013 r., ITPP1/443-601/13/MS), zapytano o wynajem hali sportowej przez podmioty gospodarcze dla swoich pracowników, a także przez osoby fizyczne, kluby, szkoły i przedszkola. Zdaniem fiskusa usługa ta może być obciążona 8-proc. podatkiem. Natomiast najem (na podstawie umowy) części obiektu podmiotom gospodarczym na cele ich działalności, tj. na prowadzenie punktu gastronomicznego, siłowni, sali zabaw dla dzieci, zajęć jogi, kursu tańca, organizowanie imprez, festynów i targów, powinien być opodatkowany 23-proc. stawką. Są to bowiem usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 68.20.12.0 jako „Usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, stanowiących majątek własny". Nie korzystają one z preferencji.

Magdalena ?Jaworska, radca prawny ?w kancelarii Accreo

Warto uzyskać odpowiednią opinię statystyczną

Podstawowym kryterium zastosowania 8 proc. VAT powinien być cel, na jaki wynajmujemy obiekt. Jeśli jest to uprawianie sportu albo rekreacja, to usługa będzie opodatkowana preferencyjną stawką. ?Tak będzie np. wtedy, gdy wynajmujemy halę klubowi albo szkółce ?na treningi. Także gdy w hali są organizowane mecze albo zawody ?i pobierana jest z tego tytułu opłata za udział. I niezależnie od tego kto jest organizatorem – czy właściciel hali (który pobiera startowe), czy też klub wynajmujący obiekt. Podobnie powinno być, jeśli sala jest wykorzystywana np. na zajęcia jogi, a organizator pobiera opłatę za wstęp. Cały czas obiekt sportowy jest bowiem udostępniany ?w celu korzystania zgodnie z jego charakterem, czyli na działalność sportową lub rekreacyjną.

Podstawowa 23 proc. stawka VAT powinna być stosowana tylko wtedy, gdy hala jest wynajmowana na inne cele, np. organizację targów albo festynu (bądź inne cele związane z działalnością gospodarczą). Wówczas usługi zostałyby zakwalifikowane pod numerem PKWiU 68.20.12.0 jako wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi własnymi lub dzierżawionymi.

Warto jednak pamiętać, że istotne znaczenie ma tutaj klasyfikacja statystyczna. Przepisy ustawy o VAT odwołują się bowiem przy ustalaniu preferencyjnych stawek i zwolnień przedmiotowych do grupowań Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Tak jest również przy usługach związanych z działalnością obiektów sportowych. Warto więc w celu bezpiecznego stosowania obniżonych stawek uzyskać odpowiednią opinię statystyczną.