Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że skoro podatnik przestał wykorzystywać inwestycje do działalności opodatkowanej VAT, powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wysokości odliczonego podatku (nr interpretacji IPTPP2/443-826/13-4/JN).
Sprawa dotyczy producenta tkanin i poszyć używanych ?w przemyśle motoryzacyjnym. Stan techniczny budynku, ?w którym spółka prowadziła działalność, budził zastrzeżenia Inspekcji Pracy. Spółka wykonała konieczne inwestycje ?na poprawę bezpieczeństwa i nakłady dostosowujące budynek ?do potrzeb związanych z wielokrotnym zwiększeniem ?zatrudnienia.
Pomimo inwestycji stan nieruchomości nie był zadowalający, infrastruktura energetyczna nie była w stanie sprostać potrzebom powiększanego parku maszynowego, więc spółka postawiła na przeniesienie działalności do innego budynku.
Właściciel opuszczanej hali miał przejąć poczynione w jego budynku inwestycje.
Pytanie dotyczyło konieczności opodatkowania VAT takiego przekazania nakładów, będących dla spółki amortyzowanym środkiem trwałym, tj. inwestycjami w obcym środku trwałym.
Izba skarbowa stwierdziła, że samo przekazanie właścicielowi nakładów nie będzie opodatkowane VAT. Nie można mówić ?o dostawie towarów, bo choć na potrzeby amortyzacji CIT inwestycje widniały w ewidencji środków trwałych najemcy, to jednak cała przez cały okres trwania umowy była własnością wynajmującego.
Usługa przekazania inwestycji w nieruchomości nie będzie z kolei opodatkowana, bo jest nieodpłatna, a nieodpłatne usługi związane ?z działalnością gospodarczą nie wiążą się z koniecznością naliczania podatku.
Izba nie zgodziła się jednak ze stanowiskiem podatnika odnośnie do konieczności korygowania podatku odliczonego przy dokonywaniu inwestycji w wynajmowaną halę.
Zgodnie z art. 91 ustawy o VAT, jeśli w okresie pięciu lat od przyjęcia do używania środków trwałych o wartości wyższej ?niż 15 tys. zł zmieni się ich przeznaczenie, podatnik musi dokonywać korekty wcześniej odliczonego VAT. Inwestycje w obcym środku trwałym pierwotnie służyły czynnościom opodatkowanym, dawały więc prawo do odliczenia VAT. Organ wyjaśnił, że przekazanie tych nakładów właścicielowi hali jest czynnością nieopodatkowaną, niedającą prawa do odzyskania VAT, więc powoduje konieczność zmniejszenia VAT podlegającego odliczeniu.