Tak uznał, jednak dopiero po przegranym procesie sądowym, dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPP2/443-946/12-5/14-S/JS).
Zarejestrowany podatnik VAT opisał, że będzie zajmował się świadczeniem usług polegających na dostawie, montażu i uruchamianiu kabin saun, montażu urządzeń do saun, montażu wanien spa i łaźni parowych.
Zapytał, czy będzie mógł opodatkować usługi stawką VAT ?w wysokości 8 proc., jeśli będą dotyczyć budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Do programu tego zalicza się mieszkania o powierzchni do ?150 mkw. i domy o powierzchni do 300 mkw. Możliwość stosowania niższej stawki do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji i przebudowy obiektów budowlanych i ich części objętym programem wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
Ustawa o VAT nie zawiera jednak definicji powyższych pojęć. Organ odwołał się więc do przepisów ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z nimi budową jest wykonywanie obiektu budowlanego, ?a także jego odbudowa, rozbudowa i nadbudowa. Przebudową jest wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego. Remont polega z kolei na odtworzeniu stanu pierwotnego obiektu budowlanego, które nie jest bieżącą ?konserwacją.
Dyrektor izby skarbowej pierwotnie uznał, że czynności wykonywane przez podatnika są zaopatrywaniem budynku w elementy wyposażenia, niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych. Podnoszą one jedynie jego użyteczność i funkcjonalność. Czynności tych nie można jednak zaliczyć do wymienionych w przepisie ?(budowa, remont itd.).
Byłoby to niedopuszczalne stosowanie wykładni rozszerzającej, która jest wyłączona w odniesieniu do przepisów mających charakter wyjątkowy, jakimi są normy dotyczące niższych stawek.
Organ stwierdził, że mimo że czynności te będą wykonywane ?w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym, ?to będą podlegać opodatkowaniu 23-proc. stawką podatku VAT.
Podatnik zaskarżył interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ją uchylił (sygn. I SA/Op 478/13). Sąd uznał, że błędne jest stwierdzenie, że opisane przez podatnika usługi nie mieszczą się w katalogu czynności opisanych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Usługi te mogą być opodatkowane niższą stawką.
Izba skarbowa nie zaskarżyła wyroku i, ponownie wydając interpretację, podzieliła stanowisko sądu.