Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w dwóch niedawnych interpretacjach (nr IPTPB3/423-350/13-5/MF, dotyczącej przyszłych skutków podatkowych i IPTPB3/423-350/13-4/MF, dotyczącej zaistniałego już stanu faktycznego).
Z pytaniem wystąpiła hurtownia farmaceutyczna udzielająca rabatów przy sprzedaży swoich towarów. Rabat był uwzględniany z góry, a jego warunkiem było dokonanie zakupów ?o określonej wartości, w uzgodnionym czasie.
Odbiorca nie dopełnił warunków umowy ?i został obciążony dopłatą w wysokości nienależnych rabatów. Wystawiono faktury korygujące, w wyniku czego powstało zadłużenie apteki w stosunku do hurtowni. W wyniku kolejnej umowy hurtownia zobowiązała się zwolnić aptekę z długu za wystawione faktury korygujące, pod warunkiem spełnienia zawartych w nowym kontrakcie wymogów, czyli dokonania przez kolejne miesiące zakupów o określonej wysokości i terminowego regulowania płatności. Umorzenie dotyczyło wyłącznie wierzytelności nieprzedawnionych, które wcześniej stanowiły przychód należny hurtowni.
Hurtownia zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów dotychczas umorzone wierzytelności, uprzednio zaliczone do przychodów. Zaliczenia do kosztów dokonywała na bieżąco, w momencie spełnienia warunków umownych do umorzenia należności. Tak samo chciała postępować z umarzanymi w przyszłości długami.
Izba zgodziła się z tym stanowiskiem. – Umorzenie wierzytelności poprzez zwolnienie z długu nie następuje w celu otrzymania konkretnego, bezpośredniego przychodu, zatem stanowi koszt pośredni, który wnioskodawca może rozpoznać w dacie poniesienia, tj. w momencie, na który zdarzenia wynikające z zawartej umowy zwolnienia z długu zostaną ujęte w księgach rachunkowych – wyjaśniła.
Organ zaznaczył, że kosztem może być jedynie kwota umorzonej należności głównej. Wynika to z treści art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT. Na podstawie tego przepisu nie uważa się za podatkowe koszty naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań.
Przychodów nie pomniejszy także umorzona wartość przedawnionych wierzytelności.