W październiku ub. r. wystawiłem jednemu ze swoich kontrahentów fakturę na zakup materiałów biurowych. W związku z udzielonym następnie temu kontrahentowi rabatem muszę teraz wystawić fakturę korygującą. Jakie elementy musi ona zawierać? Czy powinienem ją wystawić według zasad obowiązujących w 2013 r., tzn. w roku wystawienia pierwotnej faktury, czy według zasad obowiązujących obecnie? – pyta czytelnik.

1 stycznia br. weszły w życie bardzo istotne zmiany do ustawy o VAT. Zostały wprowadzone przepisami ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU ?z 2013 r., poz. 35). Zmiany te dotyczą m.in. wystawiania faktur.

Ustawa nowelizująca stanowi, że nowe zasady wystawiania faktur należy stosować do czynności dokonanych od 1 stycznia 2014 r. Natomiast czynności dokonane przed tym dniem powinny być dokumentowane na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia ub.r., tzn. na podstawie art. 106 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca ub.r. oraz na podstawie przepisów wydanych na jego podstawie (art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej).

Zasada ta nie dotyczy jednak faktur korygujących do faktur wystawionych przed 1 stycznia 2014 r. oraz duplikatów takich faktur korygujących. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej w takim przypadku należy stosować odpowiednio art. 106j–106l ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia br. Wystawiane po 1 stycznia br. faktury korygujące do faktur wystawionych w zeszłym roku powinny być wystawiane już na nowych zasadach.

Jeżeli zatem podatnik zamierza wystawić obecnie fakturę korygującą dokumentującą rabat udzielony do transakcji zawartej ze swoim kontrahentem w październiku 2013 r., to taka faktura korygująca musi mieć treść zgodną z wymogami stawianymi takim fakturom po ?1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zasady wystawiania faktur korygujących są określone w art. 106j ustawy o VAT. Faktury takie są wystawiane w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

1) ?udzielono obniżki ceny ?w formie rabatu,

2) ?udzielono opustów i obniżek cen,

3) ?dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4) ?dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,

5) ?podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub ?w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Dane, jakie musi obecnie zawierać faktura korygująca, zostały wymienione w art. 106 j ?ust. 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że od 1 stycznia 2014 r. faktury korygujące powinny dodatkowo zawierać nowy element – informację ?o przyczynie korekty (art. 106j ust. 2 pkt 4). Zwróciła na to uwagę Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 października 2013 r. (IPPP1/443-847/13-2/PR). W piśmie tym czytamy, że: „od 1 stycznia 2014 r. art. 106j ust. 3 ustawy wprowadza dodatkowy wymóg wskazania przyczyny dokonywanej korekty".

Należy przy tym nadal pamiętać, że w przypadku wystawienia faktury korygującej po udzieleniu rabatu, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał. Stanowi o tym art. 29a ust. 13 ustawy ?o VAT, który jest powtórzeniem poprzednio obowiązującego ?art. 29 ust. 4a.

Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej nie stosuje się jednak m.in. w przypadku, gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej (art. 29a ust. 15 ?pkt 4). Przepis ten łagodzi zatem warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej i jest realizacją argumentacji zawartej w orzecznictwie, m.in. w wyroku ETS z 26 stycznia 2012 r. (c-588/10), czy wyroku NSA z 3 lutego 2012 r. (I FSK 589/11).