Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał korzystną dla podatników interpretację w sprawie rozliczeń wspólników spółki, którzy jednocześnie nią zarządzają. Uznał, że ich wynagrodzenie może być kosztem uzyskania przychodów.
Czytaj: Kiedy wynagrodzenia są kosztem w ujęciu bilansowym i podatkowym
O interpretację wystąpiła spółka z o.o. Ma trzech wspólników. Jeden jest prezesem, pozostali członkami zarządu. Sprawują swoje funkcje na podstawie powołania. Kwestia ich wynagrodzeń nie została uregulowana w umowie spółki. Dotychczas wykonywali dla niej różne usługi, rozliczając je we własnych, jednoosobowych firmach. Za pełnienie funkcji w zarządzie nie pobierali żadnych kwot.
Teraz, w związku z rozwojem firmy, wspólnicy chcą się bardziej skoncentrować na prowadzeniu jej spraw. Podjęli uchwałę, w której przyznali sobie wynagrodzenie za pełnione w zarządzie funkcje. Będzie wypłacane w dwóch częściach. Stałej, przekazywanej co miesiąc, oraz zmiennej, uzależnionej od wyników ekonomicznych.
Czy wynagrodzenie prezesa i pozostałych zarządców, którzy są jednocześnie jedynymi wspólnikami, może być kosztem uzyskania przychodów? Spółka twierdzi, że tak, ponieważ jest to zapłata za pełnienie funkcji w organie zarządzającym. Wspólnicy wykonują określone czynności i za to dostają uposażenie.
Spółka powołała się też na przepisy kodeksu spółek handlowych, z których wynika, że do zarządu mogą być powoływane osoby spośród wspólników. Odbywa się to poprzez wydanie uchwały, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Członek zarządu może sprawować swoje obowiązki wyłącznie na podstawie powołania, bez zawierania odrębnej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Co na to fiskus? Przypomniał, że każdy wydatek musi być indywidualnie przeanalizowany. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy ma związek z przychodem firmy. A także, czy nie znajduje się na negatywnej liście kosztów (art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).
Czy wynagrodzenie dla zarządu spełnia te warunki? Skarbówka potwierdziła, że ten wydatek ma związek z funkcjonowaniem spółki i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej. Można więc uznać, że został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu (lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła).
Pozostaje więc sprawdzić, czy nie został wyłączony z podatkowych kosztów. W tym celu fiskus przytoczył art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, że za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników, którzy nie są pracownikami.
Jak więc widać, wyłączenie dotyczy świadczeń jednostronnych. Czyli sytuacji, w których spółka kapitałowa dokonuje świadczenia na rzecz swojego wspólnika, nie otrzymując w zamian żadnego wzajemnego. Artykuł 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT nie będzie natomiast stosowany wtedy, gdy wypłata dla wspólnika dotyczy pełnienia funkcji w organie zarządzającym. Temu świadczeniu odpowiada wówczas wykonywanie przez udziałowca określonych czynności na rzecz spółki. Nie można więc uznać, że jest jednostronne.
Podsumowując, wynagrodzenie dla prezesa i pozostałych wspólników za sprawowanie zarządu może być kosztem uzyskania przychodów spółki. Jest to świadczenie dwustronnie zobowiązujące, nie zostało więc wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT.
Numer interpretacji: 0114-KDIP2-2.4010.175.2019.1.AS