W mijającym roku władze przeprowadziły albo zapowiedziały sporo zmian w różnych miejscach systemu podatkowego. Ich wspólną cechą było uszczelnianie tego systemu. Dla podatników oznacza to ograniczenie planów optymalizacji rozliczeń.

Znikną zatem opcje wykorzystujące schematy redukcji obciążeń podatkowych z wykorzystaniem między innymi Słowacji, Luksemburga czy Singapuru za sprawą zmian w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania z tymi krajami. Na uchwalenie czeka również ustawa o zagranicznej spółce kontrolowanej. Będzie ona miała podobny cel:  zawężenie możliwości planowania podatkowego z wykorzystaniem zagranicznych spółek. Mogą być jednak pewne kłopoty z jej stosowaniem. Podczas innego przykręcania fiskalnej śruby – czyli opodatkowania zysków spółki komandytowo-akcyjnej – władzom skarbowym dość łatwo zidentyfikować wszystkie spółki, ale takie poznanie  spółek zagranicznych będzie nieco trudniejsze.

Dosyć głośną zmianą, przynajmniej dla niektórych branż, było wprowadzenie tzw. odwrotnego obciążenia VAT i solidarnej odpowiedzialności za rozliczanie tego podatku. Wydaje się jednak, że cel, czyli uszczelnienie systemu podatkowego, może nie zostać w tym przypadku osiągnięty. Przepisy te, obliczone na zwalczanie przestępczego procederu związanego z unikaniem VAT na rynku paliw i stali, mogą się okazać niewystarczające.  Niewykluczone bowiem, że przestępcy przeniosą swoje działania na inne towary, których na razie nowe przepisy nie obejmują.

Wydaje się, że w 2014 r. sytuacja może być jeszcze bardziej interesująca. Wtedy bowiem większość z planowanych zmian może wejść w życie. Kolejne, jak np. ogólna klauzula obejścia prawa podatkowego, zapewne przybiorą kształt konkretnych propozycji legislacyjnych. Podatki pozostaną zatem w centrum uwagi nie tylko nas, doradców, ale także wielu przedsiębiorców myślących o racjonalnym planowaniu swoich finansów.

Ani tegoroczne, ani przyszłoroczne zmiany nie będą kompleksową reformą, chociaż z pewnością dotkną one wielu podatników.

—oprac. roch

Autorka jest radcą prawnym i doradcą podatkowym w Deloitte