Kiedy można zrezygnować z kasy fiskalnej

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym może być zwolniona z „fiskalizacji". Sprzedawca musi jednak otrzymać całość zapłaty na rachunek bankowy i posiadać dowody pozwalające na powiązanie danej płatności z zamówieniem.

Publikacja: 17.06.2019 05:50

Kiedy można zrezygnować z kasy fiskalnej

Foto: 123RF

Spółka prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) na rzecz konsumentów mających miejsce zamieszkania w Polsce. Przedmiotem dostawy są wyroby kosmetyczne. Spółka nie sprzedaje towarów, których sprzedaży nie trzeba ewidencjonować przy zastosowaniu kas rejestrujących, w tym: perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0). W zdecydowanej większości przypadków klientami są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i spółka w tej sprzedaży wykorzystuje kasę fiskalną. Wysyłka towarów następuje po uprzednim otrzymaniu zapłaty za sprzedaż. Spółka otrzymuje zapłatę w formie przelewu bezpośrednio na swój rachunek bankowy. Spółka posiada dowody pozwalające na powiązanie otrzymanych środków płatniczych z danymi dotyczącymi poszczególnych transakcji (w tym informacje o zamówieniu, dane nabywcy i jego adres). Czy spółka może zaprzestać „fiskalizacji" takiej sprzedaży i korzystać ze zwolnienia ze stosowania kas w zakresie dostawy towarów w systemie wysyłkowym, skoro proces rejestracji tej sprzedaży na pomocą kas rejestrujących zaczęła już wcześniej, tj. przed 1 stycznia 2019 r.? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama