Przywłaszczenie sprzętu budowlanego przez kontrahenta to jeszcze nie powód, by wynajmujący skorygował deklarację, w której wykazał VAT do zapłaty. Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi (numer interpretacji IPTPP4/443-462/13-2/BM).

O interpretację wystąpił przedsiębiorca, który wynajął koparko-ładowarki nieuczciwej, jak się okazało, firmie. Wystawił faktury, ale nie udało się ich doręczyć.

Wyrok sądu karnego potwierdził, że kontrahent działał w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się przywłaszczaniem wynajmowanego sprzętu budowlanego i jego sprzedażą.

Podatnik zapytał, czy może anulować faktury i skorygować deklaracje, w których wykazał podatek należny.

Organ stwierdził, że przepisy nie regulują kwestii anulowania faktur. W praktyce jednak, w drodze wyjątku, jest dopuszczalne anulowanie faktury – wyjaśniła izba, dodając, że możliwość taka istnieje, gdy oryginał i kopię faktury posiada sprzedawca, a transakcja nie została przeprowadzona.

– Faktury nie zostały wprowadzone do obrotu prawnego, ale dokumentują faktycznie zaistniałe zdarzenie gospodarcze. Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika bowiem, że doszło do wydania koparko-ładowarek. W rozpatrywanym przypadku doszło do odpłatnego świadczenia usług, które na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu VAT– przesądziła Izba.