Jutro wejdzie w życie nowelizacja ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej. Jej celem jest stworzenie bardziej efektywnego systemu współpracy administracji podatkowych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Mają temu służyć między innymi jednoczesne kontrole. Może o nie wystąpić w formie wniosku minister finansów (podając uzasadnienie wszczęcia i czas przeprowadzenia). Z inicjatywą ma prawo wyjść także skarbówka z innego kraju unijnego.
Poprawi się dostęp do polskich podatników przebywających w innych krajach Unii Europejskiej. Nie uciekną tam przed doręczeniem urzędowej korespondencji.
Polskie organy będą bowiem mogły zwrócić się z wnioskiem do administracji współpracującego państwa o doręczenie pisma podatnikowi przebywającemu na jego terytorium (jeśli same mają z tym trudności). I z wzajemnością, również obce władze podatkowe mogą poprosić o pomoc naszych urzędników.
Organy skarbowe będą mogły się wymieniać wszelkimi informacjami istotnymi przy stosowaniu i wykonywaniu przepisów podatkowych. Nie dotyczy to między innymi informacji objętych przepisami Unii Europejskiej o współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi dotyczącymi podatku od towarów i usług, ceł oraz podatku akcyzowego.
Wyłączenie obejmuje również informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne, opłatach skarbowych, a także należnościach o charakterze umownym, w szczególności wynagrodzeniach za usługi użyteczności publicznej.
Razem z nowelizacją ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej zaczną obowiązywać dwa rozporządzenia wykonawcze ministra finansów – w sprawie wyznaczenia organu podatkowego do przekazywania wniosków o doręczenie i do przekazywania informacji oraz wniosków o udzielenie informacji. Te obowiązki będzie wykonywać Izba Skarbowa w Poznaniu.
podstawa prawna: ustawa z 30 sierpnia 2013 r. DzU z 27 września, poz. 1145