- Od kilkunastu lat prowadzę biuro architektoniczne. Działalność prowadzona jest w domu – biuro znajduje się na poddaszu. Ustalając wartość początkową dla potrzeb amortyzacji skorzystałam z metody wskazanej w art. 22g ust. 10 ustawy o PIT. Obecnie planuję modernizację biura – m.in. zamontowanie klimatyzacji i ogrzewania podłogowego. W jaki sposób należy rozliczyć te wydatki w księdze przychodów i rozchodów?
– pyta czytelniczka.
Wskazany w pytaniu art. 22g ust. 10 ustawy o PIT reguluje uproszczoną metodę ustalania wartości początkowej. Ma ona zastosowanie tylko do budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Tacy podatnicy mogą ustalić wartość początkową jako iloczyn metrów kwadratowych powierzchni wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej do prowadzenia działalności gospodarczej i kwoty 988 zł. Za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.
Tak ustalona wartość początkowa nie ulega zmianie nawet, gdy wykonane zostaną prace mające charakter ulepszenia. Wynika to ze sposobu sformułowania art. 22g ust. 17 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem „jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł". Regulacja ta nie ma zatem zastosowania do budynków i lokali mieszkalnych, których wartość początkowa została ustalona w sposób uproszczony na podstawie art. 22g ust. 10 ustawy o PIT.
W konsekwencji wydatki na ulepszenie takich budynków i lokali mieszkalnych należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia. Z taką wykładnią przepisów zgadzają się organy podatkowe. Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 25 lipca 2013 r. (IPTPB1/415-261/13-4/AG) wskazała: "(...) stwierdzić należy, iż w sytuacji ustalenia wartości początkowej lokali mieszkalnych, będących przedmiotem najmu, metodą uproszczoną, wydatki poniesione zarówno na remont takich lokali , jak i na ich ulepszenie, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".
Zdaniem tej izby nie dotyczy to jednak: „lokali mieszkalnych, które wskutek przeprowadzonych prac adaptacyjnych utracą funkcję mieszkalną i staną się lokalami użytkowymi. W efekcie prac adaptacyjnych powstanie bowiem inny środek trwały, tj. lokal użytkowy. Jego wartość początkową ustalić należy na podstawie art. 22g ust. 1 i ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku wydatki poniesione na adaptację powiększą wartość początkową lokali mieszkalnych, na bazie których powstały lokale niemieszkalne".
Podobne stanowisko w interpretacji z 23 sierpnia 2012 r. (IBPBI/1/ 415-532/12/ZK) zajęła Izba Skarbowa w Katowicach. Wskazała ona: „jeżeli w istocie w wyniku przeprowadzenia w przedmiotowym budynku wskazanych we wniosku prac inwestycyjnych, budynek ten będzie nadal budynkiem mieszkalnym, stanowiącym jeden środek trwały, o takiej samej powierzchni użytkowej wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatki związane z przeprowadzeniem prac remontowych, adaptacyjnych i modernizacyjnych w tym budynku, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w momencie ich poniesienia, z uwagi na sposób ustalenia wartości początkowej tego środka trwałego tzw. metodą uproszczoną".
Opisane w pytaniu wydatki należy zatem ująć bezpośrednio w księdze przychodów i rozchodów – w kolumnie nr 13 zatytułowanej „Pozostałe wydatki".
—Konrad Piłat, doradca podatkowy