Niektóre organy podatkowe akceptują pogląd, że w przypadku wytworzenia filmu reklamowego zasadny jest podział kosztów związanych z wytworzeniem filmu reklamowego na koszty:

Bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów (w dacie ich poniesienia) mogą zostać zaliczone koszty związane z wynagrodzeniem związane z technicznymi kosztami wytworzenia filmu. Chodzi tu w szczególności o takie wydatki jak obsługę, transport kamery, światło, montaż, wynagrodzenie dźwiękowca, kierownika produkcji, reżysera, operatora, lektora, charakteryzacje, rekwizyty, casting, catering, sesję zdjęciową, animacje, kasety emisyjne, ubezpieczenie itd. (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 grudnia 2009 r., ILPB3/423-897/09-2/ŁM oraz interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 lutego 2010 r., ILPB3/423-1040/09-3/MM).

Przykład

Firma C zawarła z agencją reklamową umowę o realizację filmu reklamowego. Zgodnie z umową agencja reklamowa zobowiązana była do dokonania wszelkich działań związanych z produkcją reklamy, m.in. zawarcia umów z autorami, artystami - wykonawcami, kompozytorami i realizatorami reklam, których przedmiotem będzie przeniesienie przez nich wszelkich praw autorskich majątkowych i praw pokrewnych oraz uzyskanie zezwoleń na wykonywanie autorskich praw zależnych, niezbędnych do realizacji reklam. Agencja reklamowa zobowiązana była również do przeniesienia własności określonej liczby egzemplarzy reklam utrwalonych na różnych nośnikach (kasety VHS, płyty DVD). Jednocześnie firmie C udzielono 24-miesięcznej licencji (z możliwością jej przedłużenia na czas określony) na eksploatację stworzonego dzieła w postaci reklamy telewizyjnej na wskazanych w umowie polach eksploatacji. Wynagrodzenie podzielono na dwie części: pierwsza dotyczy zapłaty za wyprodukowanie reklamy i za przeniesienie własności nośników; druga to wynagrodzenie za udzielenie licencji. W świetle wspomnianego stanowiska władz skarbowych, część wynagrodzenia dotyczącą technicznych kosztów wynagrodzenia firma C może zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów (jako tzw. koszty pośrednie), natomiast amortyzacji podlegać będzie wynagrodzenie za udzielenie licencji do filmu.

—Marcin Szymankiewicz

Autor jest doradcą podatkowym