Aktualizacja: 10.06.2019 06:10 Publikacja: 10.06.2019 06:10
Foto: Adobe Stock
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Interpretacje z 21 i z 22 maja br. (0114-KDIP2-3.4010.55.2018.2.MS i 0111-KDIB1-3.4010.113. 2019.1.APO) dotyczące stosowania zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT wywracają dotychczasową linię interpretacyjną do góry nogami. Znacznie zawężają bowiem stosowanie zwolnienia podatkowego i są niekorzystne dla podatników.
Czytaj także: Jak rozliczyć ulgę podatkową w Polskiej Strefie Inwestycji
Składanie plików JPK_CIT będzie nie tylko techniczną rewolucją, ale też wzmocnieniem skarbówki.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorca sponsorujący klub sportowy może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, a następnie odliczyć ich połowę od dochodu. Pod warunkiem, że klub go reklamuje.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - ustaliła Wirtualna Polska. Na 14 stref dziennikarze portalu doliczyli się ok. 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach.
Otrzymana przez spółkę rekompensata z tytułu ponoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej nie jest zwolniona z CIT, bo pochodzi z działalności gospodarczej niewymienionej w zezwoleniu strefowym.
Aby korzystać ze zwolnienia z podatku, przedsiębiorca musi prowadzić działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w ramach uzyskanego zezwolenia. Czy w razie cofnięcia zezwolenia na działalność w takiej strefie musi zapłacić podatek za cały okres korzystania z ulgi?
Aby uchronić polskie firmy przed nowym podatkiem globalnym rząd rozważa zastąpienie dotychczasowych ulg w CIT i PIT systemem dotacji.
Rząd chce zastąpić ulgi w CIT i PIT dla inwestorów systemem dotacji, by nie narażać ich na nowy podatek globalny.
PSI to program, który w swym założeniu ma doprowadzić do szybszego rozwoju gospodarczego i prowadzenia nowych inwestycji na terenie całego kraju. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku SSE, wsparcie w ramach tego programu polega na zastosowaniu zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców realizujących określone inwestycje.
Obliczenie rentowności albo straty oraz podstawy opodatkowania jest skomplikowane i wymaga uwzględnienia dużej liczby danych. Po przeprowadzeniu tej kalkulacji może się okazać, że niewielu przedsiębiorców zapłaci podatek minimalny.
Usługa gotowości do produkcji jest, oprócz samej produkcji i dystrybucji wyrobów gotowych, jednym z przejawów działalności gospodarczej wykonywanej przez spółkę w ramach decyzji o wsparciu oraz na terenie SSE (Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT dotyczy więc zarówno uzyskiwanego przez spółkę wynagrodzenia z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych, jak również wynagrodzenia za utrzymanie zdolności produkcyjnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas