Aktualizacja: 10.06.2019 06:10 Publikacja: 10.06.2019 06:10
Foto: Adobe Stock
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Interpretacje z 21 i z 22 maja br. (0114-KDIP2-3.4010.55.2018.2.MS i 0111-KDIB1-3.4010.113. 2019.1.APO) dotyczące stosowania zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT wywracają dotychczasową linię interpretacyjną do góry nogami. Znacznie zawężają bowiem stosowanie zwolnienia podatkowego i są niekorzystne dla podatników.
Czytaj także: Jak rozliczyć ulgę podatkową w Polskiej Strefie Inwestycji
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - ustaliła Wirtualna Polska. Na 14 stref dziennikarze portalu doliczyli się ok. 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach.
Otrzymana przez spółkę rekompensata z tytułu ponoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej nie jest zwolniona z CIT, bo pochodzi z działalności gospodarczej niewymienionej w zezwoleniu strefowym.
Aby korzystać ze zwolnienia z podatku, przedsiębiorca musi prowadzić działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w ramach uzyskanego zezwolenia. Czy w razie cofnięcia zezwolenia na działalność w takiej strefie musi zapłacić podatek za cały okres korzystania z ulgi?
Aby uchronić polskie firmy przed nowym podatkiem globalnym rząd rozważa zastąpienie dotychczasowych ulg w CIT i PIT systemem dotacji.
Rząd chce zastąpić ulgi w CIT i PIT dla inwestorów systemem dotacji, by nie narażać ich na nowy podatek globalny.
PSI to program, który w swym założeniu ma doprowadzić do szybszego rozwoju gospodarczego i prowadzenia nowych inwestycji na terenie całego kraju. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku SSE, wsparcie w ramach tego programu polega na zastosowaniu zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców realizujących określone inwestycje.
Obliczenie rentowności albo straty oraz podstawy opodatkowania jest skomplikowane i wymaga uwzględnienia dużej liczby danych. Po przeprowadzeniu tej kalkulacji może się okazać, że niewielu przedsiębiorców zapłaci podatek minimalny.
Usługa gotowości do produkcji jest, oprócz samej produkcji i dystrybucji wyrobów gotowych, jednym z przejawów działalności gospodarczej wykonywanej przez spółkę w ramach decyzji o wsparciu oraz na terenie SSE (Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT dotyczy więc zarówno uzyskiwanego przez spółkę wynagrodzenia z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych, jak również wynagrodzenia za utrzymanie zdolności produkcyjnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas