Wczoraj odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy mającej zwalczać patologie podatkowe na rynku stali, paliw oraz granulatu złota. Dla takich towarów przewidziano tzw. odwrócone obciążenia VAT oraz solidarną odpowiedzialność sprzedawcy i nabywcy za rozliczenie tego podatku. Takie rozwiązania są już stosowane w krajach Unii Europejskiej, a mimo to projekt już na etapie prac rządowych wzbudzał kontrowersje wśród ekspertów podatkowych i przedsiębiorców.
Wprowadzane przez ustawę odwrotne obciążenie VAT będzie polegało na naliczaniu podatku przez nabywcę towarów, a nie – jak głosi ogólna zasada – przez sprzedawcę. Ma to ukrócić dzisiejsze oszukańcze praktyki (zwłaszcza na rynku prętów stalowych i paliw) polegające na tym, że pośrednik w obrocie inkasuje od nabywcy należność za towar wraz z VAT, po czym znika, nie rozliczywszy tego podatku z urzędem skarbowym.
Solidarna odpowiedzialność ma być stosowana, gdy wartość towarów nabywanych od jednego dostawcy przekroczy 50 tys. zł miesięcznie.
Rząd chce, by ustawa weszła w życie dość szybko, bo już od 15 października 2013 r. (przepisy o kaucji nawet wcześniej, od 1 sierpnia 2013 r.). Najpierw jednak ustawę muszą zaakceptować Sejm, Senat oraz prezydent.
etap legislacyjny: prace w komisji sejmowej