- Urząd skarbowy jakiś czas temu zawiesił postępowanie podatkowe prowadzone wobec mojej firmy w sprawie podatku od towarów i usług. Zrobił to ze względu na konieczność uzyskania stanowiska innego organu. Obecnie jest już prawomocne rozstrzygnięcie postępowania karnego prowadzonego wobec mnie i mojej firmy. Zależy mi na czasie, a w szczególności na szybkim zakończeniu postępowania podatkowego. Czy jako podatnik – firma – mogę złożyć podanie o odwieszenie tego postępowania? –
pyta czytelnik.
Wszczęcie postępowania powinno kończyć się wydaniem rozstrzygnięcia kończącego postępowanie (decyzji). Podczas trwania postępowania podatkowego mogą jednak zaistnieć przeszkody (okoliczności faktyczne lub prawne) o przejściowym charakterze, które uniemożliwiają – na pewnym etapie – dalszy prawidłowy przebieg tego postępowania.
W takim przypadku organy podatkowe zawieszają postępowanie i podejmują działania zmierzające do usunięcia tych barier. Podstawowym skutkiem zawieszenia postępowania jest wstrzymanie dalszego jego biegu. Istota zawieszenia postępowania polega zatem na tym, że w trakcie zawieszenia nie są podejmowane żadne czynności, za wyjątkiem wskazanych w przepisach.
Gdy ustąpią przyczyny uzasadniające zawieszenie postępowania, organ podatkowy podejmuje je z urzędu lub na wniosek strony. Robi to w formie postanowienia (art. 205 § 1 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.). Może się jednak zdarzyć, że strona złoży wniosek o wznowienie zawieszonego postępowania, a organ wyda postanowienie o odmowie podjęcia go. Na takie odmowne postanowienie służy stronie zażalenie. Z kolei na postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania (czy to na wniosek, czy z urzędu) zażalenie nie przysługuje.
Treść art. 205 o.p. nie pozostawia wątpliwości, że podjęcie zawieszonego postępowania jest obligatoryjne, a w związku z tym nie może budzić wątpliwości, że niedochowanie tego obowiązku nie pozostaje obojętne dla dalszego postępowania. Badając kwestię zasadności zawieszenia postępowania, organ nie orzeka o prawach czy obowiązkach strony, ale rozstrzyga kwestie związane ze sposobem załatwienia sprawy, oceniając, czy nie zachodzą przemijające przeszkody jej załatwienia, których wystąpienie powoduje obowiązek zawieszenia postępowania (wyrok WSA w Krakowie z 30 listopada 2011 r., I SA/Kr 1596/11).
Zawieszenie postępowania jest dopuszczalne na każdym etapie postępowania, tzn. nawet na etapie postępowania nadzwyczajnego.
Przykład
Izba skarbowa postanowieniem z 24 czerwca 2013 r. – na podstawie art. 201 § 1 pkt 2 i § 3 w zw. z art. 203 § 1 o.p. – zawiesiła z urzędu postępowanie odwoławcze do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego w postępowaniu karnym.
Zobowiązała także wspólników spółki cywilnej do powiadomienia izby skarbowej o rozstrzygnięciu postępowania karnego w sprawie fałszowania dokumentów i wyłudzenia obniżenia podatku akcyzowego. Dopiero prawomocne postanowienie w postępowaniu karnym ostatecznie rozstrzygnie tę kwestię i umożliwi podjęcie właściwych ustaleń faktycznych.
Zakończenie prowadzonego wobec wspólników postępowania karnego poprzez wydanie prawomocnego wyroku dotyczącego fałszowania dokumentów księgowych – faktur VAT – oraz wyłudzania podatku akcyzowego jest podstawą do podjęcia zawieszonego postępowania. Dopóki toczy się postępowanie karne, dopóty organ podatkowy nie ma prawa podjąć zawieszonego postępowania i wydać decyzji podatkowej.
Aby organ podatkowy mógł podjąć zawieszone postępowanie, musi stwierdzić, że ustała przyczyna zawieszenia. Podatnik powinien więc złożyć wniosek, w którym będą wskazane kwestie związane z ustaniem przyczyny zawieszenia. Może również dołączyć posiadane dokumenty, które będą uzasadniały jego wniosek i potwierdzały jego stanowisko.
Skoro organ odwoławczy postanowieniem zawiesił postępowanie do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, np. w postępowaniu przygotowawczym w sprawie karnej i postępowanie to zostało zakończone wniesieniem akt oskarżenia do sądu, to ustała przyczyna zawieszenia postępowania i uzasadnione jest podjęcie zawieszonego postępowania (wyrok NSA z 1 kwietnia 2011 r., II FSK 1792/09).
Wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania
Adam Jackowski Kraków, 28 czerwca 2013 r.
PPHU „Atella"
ul. Wrześniowa 23/1
31-620 Kraków
NIP 994-309-26-17
Do
Naczelnika Urzędu Skarbowego
w Krakowie
ul. Bohaterów Września 80
31-621 Kraków-Nowa Huta
Wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania
Na podstawie art. 205 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749 ze zm.) składam wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania w sprawie określenia zobowią- zania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 21 marca 2013 r. (US 441/211/13-LK) naczelnik Urzędu Skarbowego w Krakowie zawiesił postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. Chodziło o zryczałtowany podatek dochodowy z ty- tułu dochodów nieznajdujących odzwierciedlenia w ujawnionych źródłach przychodów. Rozpatrzenie tej sprawy i wydanie decyzji było bowiem uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ.
Jak wynika z postanowienia, postępowanie jest zawieszone do czasu, kiedy zostanie wydane prawomocne rozstrzygnięcie w postępowaniu karnym prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Wadowicach. W postępowaniu prokuratorskim badano zarzuty popełnienia wielu przestępstw, w tym kwestię prawdziwości dokumentacji źródłowej i poświadczania nieprawdy. 13 czerwca 2013 roku Prokuratura Rejonowa w Wadowicach umorzyła postępowanie z uwagi na brak znamion popełnienia czynu zabronionego.
Postępowanie przygotowawcze dotyczące lat 2010–2011 zostało ukończone, a więc zostało rozstrzygnięte zagadnienie wstępne będące przyczyną zawieszenia postępowania podatkowego. Dlatego wnoszę o podjęcie zawieszonego postępowania.
Adam Jackowski
Załącznik:
– pismo Prokuratury Rejonowej w Wadowicach z 24 czerwca 2013 r. (182/13-120)