Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. Muszą także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.
Tak stanowi art. 24a ust. 1 ustawy o PIT. Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości (1 200 000 euro).
Osoba fizyczna, spółka cywilna osób fizycznych, spółka jawna osób fizycznych lub spółka partnerska może prowadzić księgi rachunkowe również od początku następnego roku podatkowego, jeżeli przychody (w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT, czyli przychody z działalności), za poprzedni rok podatkowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. W tym przypadku osoba ta lub wspólnicy spółki przed rozpoczęciem roku podatkowego są obowiązani do zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym. Wyrażone w euro wielkości przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy.
W myśl art. 1 § 2 w związku z art. 4 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa jest handlową spółką osobową i podlega normom zawartym w ustawie o rachunkowości. Przepisy tej ustawy stosuje się m.in. do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych nałożony jest na handlowe spółki osobowe, mimo że podatnikami nie są spółki, lecz wspólnicy tych spółek. W tym przypadku ustalony będzie dochód samej spółki, natomiast dla celów opodatkowania PIT zastosowanie będzie miał art. 8 ust. 2 ustawy o PIT.
Przepis ten mówi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz (z zastrzeżeniem) łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.
Biorąc pod uwagę wskazane regulacje, w sytuacji opisanej w pytaniu podatnik w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej na własne nazwisko nie ma obowiązku zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. Może pozostać przy obecnej formie rozliczeń, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie przekroczył bowiem w roku podatkowym przychodu netto stanowiącego równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.
Do ustalenia tego limitu nie łączy się dochodów uzyskanych z indywidualnej działalności gospodarczej z dochodami osiągniętymi przez spółkę, w której podatnik posiada udziały.