Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę spółki, która chciała korzystać z preferencyjnej stawki VAT na usługi wstępu na siłownię i zajęcia fitness na podstawie karnetu (sygn. akt III SA/Gl 1684/12). W ocenie sądu takie usługi podlegają opodatkowaniu stawką podstawową.

Sport w pakiecie i z instruktorem

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zamierza prowadzić siłownię, na którą uczestnik będzie kupował bilet wstępu pojedynczy lub okresowy (karnet). Ćwiczenia na siłowni każdy uczestnik przeprowadzał będzie samodzielnie według własnego uznania. Na sali obecna będzie jednak osoba przeszkolona w obsłudze urządzeń. Będzie ona mogła podejść do ćwiczącego, udzielić mu wskazówek w zakresie bezpieczeństwa oraz poprawnej eksploatacji urządzeń. Jej funkcja będzie podobna do ratownika na basenie. Firma planuje też zajęcia fitness. W tym przypadku sytuacja jest analogiczna. Uczestnik kupi karnet pojedynczy lub okresowy, będzie ćwiczył sam, ale w obecności instruktora, który będzie demonstrował ćwiczenia i prowadził zajęcia. Spółka podkreśliła, że instruktor nie będzie zajmował się każdym uczestnikiem z osobna.

Spółka zapytała czy wstęp na siłownię i zajęcia fitness na podstawie pojedynczego lub okresowego karnetu można opodatkować preferencyjna stawką VAT (poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT)? Sama uważała, że tak.

Wstęp wstępowi nie równy

Jednak fiskus nie zaakceptował tego stanowiska. Przypomniał, że w przypadku gdy ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie przewidują dla danego świadczenia obniżonej stawki, bądź zwolnienia należy je opodatkować według stawki 23 proc. W poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT figurują "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" - bez względu na symbol PKWiU. Z tego wynika, że 8 proc. objęte zostały pozostałe usługi związane z rekreacją, ale wyłącznie w zakresie wstępu.

Co prawda jak zauważył organ ustawa o VAT nie definiuje się pojęcia "wstępu" . Jednak językowa definicja wskazuje, że pod pojęciem tym należy rozumieć "możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś". Opłata (bilet, karnet) za wstęp jest opłatą wnoszoną przez np. kibica co do zasady za uczestniczenie w imprezie poprzez np. oglądanie (bierne uczestnictwo). Zatem bilet wstępu, np. do siłowni, klubu fitness daje możliwość nie tylko wejścia do obiektu, ale przede wszystkim możliwość czynnego korzystania z dostępnych tam urządzeń.

W ocenie fiskusa opłata za bilety (karnety), na podstawie, których klient ma prawo wstępu i samodzielnego korzystania z urządzeń, jak również do uczestnictwa w zorganizowanych zajęciach ruchowych z pomocą instruktora nie jest tożsama z "opłatą w zakresie wstępu".

WSA: bez preferencji

Ostatecznie spór o stawkę VAT od karnetów sportowych trafił na wokandę. Tu jednak szala zwycięstwa przechyliła się na stronę organów podatkowych. Co prawda Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach na wstępie swych rozważań przyznał, że orzecznictwo w zakresie opodatkowania karnetów jest rozbieżne. Ale sam opowiedział się za wykładnią niekorzystną dla podatników.

Zdaniem WSA pojęcia usług w zakresie wstępu, (o którym mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy) nie można utożsamiać z pojęciem "biletu wstępu", czy karnetu uprawniającego do uczestniczenia w zajęciach fitness czy korzystania z urządzeń w sali siłowni, które prowadzone są na zasadzie czynnego w nich uczestnictwa. Wstęp na siłownię czy na zajęcia fitness nie uprawnia korzystającego do wstępu jedynie w sensie "wejścia gdzieś" w celu obejrzenia czegoś, czy innej formy biernego uczestnictwa. Obejmuje również czynny udział w zajęciach sportowo - rekreacyjnych, a zatem korzystanie z kompleksowej usługi siłowni i fitness.

WSA nie miał wątpliwości, że osoba będąca w posiadaniu zakupionego biletu czy karnetu wstępu uprawniona jest do czynnego uczestnictwa w zajęciach sportowo - rekreacyjnych prowadzonych w salach siłowni i fitness. Zatem posiadacz biletu, karnetu wstępu nie tylko może wejść do klubu fitness. Przede wszystkim posiadając karnet jest uprawniony do czynnego korzystania, czy to indywidualnie, czy w grupach, ze sprzętów i urządzeń znajdujących się w poszczególnych salach klubu. Wobec tego sprzedaż przez skarżącą spółkę karnetów na te zajęcia nie może być opodatkowana preferencyjną 8 proc. stawką VAT.