Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejm ratyfikuje nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Singapurem. Zmienione mają być m.in. zasady rozliczeń polskich podatników osiągających dochody w tym kraju. Stosowaną w obowiązującej dziś umowie z 2003 r. metodę wyłączenia z progresją zastąpi metoda zaliczenia proporcjonalnego. Dotychczas była ona stosowana tylko do dochodów z dywidend, licencji i odsetek.
Same dywidendy także będą korzystniej opodatkowane. Podatek od nich zostanie zredukowany z 10 do 5 proc., jeśli dywidenda będzie wypłacana powiązanemu podmiotowi z drugiego kraju, a powiązanie kapitałowe wyniesie co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów przez co najmniej 24 miesiące. Niezależnie od tego Singapur w swoim krajowym ustawodawstwie przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego dywidend wypłacanych akcjonariuszom, jeśli są osobami prawnymi.
W nowej umowie zostanie także doprecyzowana definicja opodatkowania licencji od oprogramowania komputerowego. Jest to istotne o tyle, że Singapur to jedno z azjatyckich centrów produkcji urządzeń informatycznych i oprogramowania.
Nowe zasady rozliczeń mają obowiązywać od początku 2014 r.