Podczas rozpatrywania skargi indywidualnej, jaka wpłynęła do biura rzecznika praw obywatelskich, wyłonił się problem braku regulacji prawnej w ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która pozwalałaby na wzywanie podatników do uzupełnienia formularza aktualizacyjnego NIP-2.

W konsekwencji organy podatkowe stosują niejednolite praktyki w przypadku złożenia niekompletnego formularza aktualizacyjnego NIP. Niektóre urzędy skarbowe wzywają podatników do uzupełnienia braków formularza, inne natomiast od razu inicjują postępowanie karne skarbowe.

Przepisy ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników pozwalają na uruchomienie procedury uzupełniania braków w formularzach wyłącznie w zakresie zgłoszeń identyfikacyjnych, całkowicie pomijając postępowanie w sprawie aktualizacji danych.

Zdaniem rzecznika sposobem na wyeliminowanie przedstawionego problemu byłaby zmiana ustawy, polegająca na wprowadzeniu obowiązku wzywania podatników do uzupełnienia braków formalnych w formularzu aktualizacyjnym lub na zamieszczeniu odpowiedniego odesłania do przepisów Ordynacji podatkowej.

W związku z powyższym rzecznik praw obywatelskich zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie ewentualnych zmian legislacyjnych.