Podatnik, którego zobowiązanie podatkowe powstaje z chwilą zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, uprawniony jest do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty (art. 75 § 2 pkt 1 lit. b w zw. z art. 75 § 1 o.p.). Taka sytuacja ma miejsce np. w podatku od nieruchomości w przypadku podatników będących osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi.

Wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatnik powinien złożyć:

Jeżeli prawidłowość skorygowanej deklaracji nie będzie budzić wątpliwości organu podatkowego (co w praktyce zdarza się rzadko), to zwróci on odpowiednią kwotę podatnikowi bez wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę. W przeciwnym razie (bardziej prawdopodobny scenariusz), organ podatkowy rozpocznie postępowanie podatkowe i wyda decyzję, w której określi wysokość zobowiązania podatkowego i w efekcie stwierdzi nadpłatę albo brak uprawnienia podatnika w tym zakresie.

Uwaga!

Składając wniosek o stwierdzenie nadpłaty, należy pamiętać, że postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty nie może zostać wszczęte w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej oraz w okresie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania – w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola (art. 79 § 1 o.p.).