Tak orzekł WSA w Łodzi 6 lutego 2013 r. (I SA/Łd 1579/12).

Przedmiotem sprawy było opodatkowanie podatkiem od nieruchomości transformatorów energetycznych za 2008 r. W 2010 r. spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą deklaracji. Powodem korekty rozliczeń było wyłączenie z opodatkowania transformatorów poprzednio wykazywanych do opodatkowania jako budowle, tzn. od ich wartości. Organy podatkowe zakwestionowały taką korektę.

W ich ocenie ujęte w deklaracji transformatory podlegają opodatkowaniu jako budowle, gdyż w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane są one integralną częścią sieci elektrotechnicznej. Zdaniem spółki w transformatorach należy jednak rozróżnić samo urządzenie techniczne oraz jego część budowlaną (fundament). W związku z tym opodatkowaniu jako budowle podlegają jedynie słupy bądź betonowe fundamenty, do których transformatory są przymocowane w sposób umożliwiający ich swobodny demontaż.

Sąd oddalił skargę. Zdaniem składu orzekającego transformatory ujęte zbiorczo w deklaracji podatkowej przed korektą, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle. Są one integralną częścią sieci elektroenergetycznej. Ta zaś, jako sieć techniczna, jest budowlą zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane.

W ocenie sądu transformatory nie podlegałyby opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, gdyby były ujmowane jako samodzielne przedmioty opodatkowania, niebędące elementem sieci. Wobec rozbieżności doktryny i orzecznictwa, WSA w Łodzi za właściwy uznał pogląd wyrażony poprzednio przez WSA w Łodzi w wyroku z 24 maja 2012 r. (I SA/Łd 493/12) oraz przez NSA w wyroku z 2 lutego 2010 r. (II FSK 1022/08).

—Rafał Kwaśniewicz współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentuje Mateusz Sudolski menedżer w Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o. (biuro we Wrocławiu)

Prezentowana przez sąd wykładnia przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy – Prawo budowlane jest kontrowersyjna.

W szczególności należy zwrócić uwagę, że definicja budowli wprost dopuszcza możliwość opodatkowania urządzenia technicznego tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy jest ono wolno stojące.

Natomiast urządzenia będące przedmiotem sporu, które są przecież posadowione na słupach czy fundamentach, obiektami wolno stojącymi z definicji nie są. Co więcej, definicja budowli przewiduje, że opodatkowaniu podlegają części budowlane oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, w związku z czym wydaje się logiczne, że właśnie ten element definicji legalnej powinien znaleźć zastosowanie w przedmiotowej sprawie.

Niemniej jednak sąd stanął na odmiennym stanowisku. Powołując się na swój wcześniejszy nieprawomocny wyrok, wskazał, że sporne transformatory stanowią całość techniczno-użytkową z siecią techniczną (zamiennie nazywaną siecią uzbrojenia terenu).

Należy jednak pamiętać, że ustawodawca nie zdefiniował terminu „całość techniczno-użytkowa", w związku z czym, zgodnie z dyrektywami wykładni językowej, należy go interpretować na gruncie języka potocznego. W tym kontekście trzeba mieć na uwadze, że transformatory niewątpliwie stanowią całość użytkową z budowlą, jaką jest sieć elektroenergetyczna.

Uzasadnione wątpliwości budzi jednak możliwość uznania transformatorów za stanowiące całość techniczną z siecią elektroenergetyczną. Obiekty te od strony konstrukcyjnej są bowiem całkowicie odrębne od tej budowli, tzn. nie są z nią technicznie zintegrowane. W przeciwnym razie należałoby dojść do wniosku, że komputer podłączony do sieci teleinformatycznej czy kuchenka gazowa podłączona do sieci gazowej podlegają opodatkowaniu jako budowle, ponieważ stanowią całość zarówno techniczną, jak i użytkową z tymi sieciami.

Komentowane orzeczenie nie zasługuje zatem na akceptację. Nie znajduje bowiem oparcia w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przepisach prawa budowlanego oraz w bogatym orzecznictwie sądów administracyjnych (por. np. wyrok NSA z 20 kwietnia 2010 r., II FSK 2112/08; wyrok WSA we Wrocławiu z 21 lipca 2008 r., I SA/Wr 460/08; wyrok WSA w Gdańsku z 25 stycznia 2012 r., I SA/Gd 1092/11, czy wyrok WSA w Gliwicach z 28 lutego 2011 r., I SA/Gl 1362/10).

Na marginesie warto zauważyć, że wyrok NSA z 2 lutego 2010 r. (II FSK 1022/08)

powołany przez skład orzekający, nie dotyczy transformatorów położonych na słupach czy fundamentach, ale stacji transformatorowych mających postać niewielkich budynków, a więc obiektów diametralnie różnych.