Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił oddziałowi brytyjskiej spółki prawa do odliczenia podatku naliczonego (sygnatura akt: I FSK 493/12).
We wniosku o interpretację wyjaśniono, że wnioskodawca jest zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT czynny oddziałem firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Jednostka macierzysta to wiodący, niezależny konstruktor i producentem silników wysokoprężnych oraz agregatów prądotwórczych. W Polsce oddział nie tylko samodzielnie zajmuje się sprzedażą silników, agregatów prądotwórczych oraz innych powiązanych towarów. Świadczy również usługi ich serwisowania gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Usługi te miały być świadczone na rzecz spółki matki. Są one rozliczane w dokumentach wewnętrznych.
Wnioskodawca zapytał, czy ma prawo do pełnego odliczania podatku naliczonego od zakupów dokonanych na terytorium Polski i w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, związanych z usługami serwisu gwarancyjnego, które wykonuje na rzecz jednostki macierzystej.
Bezpłatne usługi gwarancyjne są elementem transakcji sprzedaży
Jego zdaniem tak. Zgodnie bowiem z przepisami podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb VAT, traktowany jest jako jeden podmiot, tj. przedsiębiorca zagraniczny. Za przyznaniem wnioskodawcy prawa do odliczenia VAT przemawia także wykładnia prowspólnotowa.
Fiskus nie podzielił tej argumentacji. Jego zdaniem fakt dokonania rejestracji oznacza jedynie, że oddział ma samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej). Oddział przedsiębiorstwa zagranicznego nie stanowi odrębnego podatnika VAT. Uznał, że w tym przypadku jest on konsumentem ostatecznym.
Sprawa trafiła do sądu. Najpierw rację podatnikowi przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Uznał, że co do zasady nie ma przeszkód, aby oddział (na terenie Polski) jednostki macierzystej z siedzibą zagraniczną odliczał VAT, jeżeli wykonuje usługi gwarancyjne na rzecz jej klientów oraz swoich, gdy w całości są one refinansowane przez spółkę matkę. W jego ocenie zaskarżona interpretacja wbrew art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT zawężająca prawo do odliczenia naruszyła zasadę neutralności opodatkowania VAT.
Takiego samego zdania był sąd kasacyjny. Podkreślił, że w sprawie chodziło o działalność prowadzoną przez spółkę matkę. W sprawie mamy do czynienia z tym samym, jednym podmiotem, który jest tylko zarejestrowany jako oddział w innym kraju.
Jak zauważyła sędzia sprawozdawca Izabela Najda-Ossowska, w tym przypadku nie ma usługi na rzecz jednostki macierzystej. Nie do zaakceptowania jest też pogląd, że oddział jest konsumentem ostatecznym. Wykorzystywanie praw z gwarancji przez oddział jest wykorzystywaniem ich przez cały podmiot. I skoro ma związek ze sprzedażą i działalnością opodatkowaną, to daje prawo do pełnego odliczenia. Wyrok jest prawomocny.