Wszystko za sprawą ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, zmieniającej przepisy ustawy o VAT w sposób, który istotnie wpłynie na zasady rozliczania tego podatku.
Zmianą, która będzie miała duże znaczenie i już wywołuje wiele kontrowersji, są nowe zasady korzystania z tzw. ulgi na złe długi. Jest to instytucja będąca podstawą korekty VAT w wypadku wierzytelności nieściągalnych, czyli niespłaconych na czas długów. Mówiąc najprościej, ulga polega na tym, że wierzyciel, który nie dostał zapłaty, a musiał odprowadzić od niej VAT, może po określonym czasie go odzyskać. Z kolei dłużnik musi „oddać" odliczenie, z którego skorzystał, choć nie opłacił faktury.
Dziś korekta wierzyciela i dłużnika są ze sobą ściśle powiązane. Po Nowym Roku to się zmieni. Przede wszystkim skróceniu ulegnie termin, po którym wierzyciel będzie mógł skorygować swój VAT, ze 180 do 150 dni. Wierzyciel nie będzie musiał informować dłużnika ani o tym, że chce skorzystać z ulgi na złe długi, ani że z niej skorzystał. O korekcie zawiadomi tylko fiskusa.
Nierzetelny kontrahent, który w ciągu 150 dni nie ureguluje zaległości, będzie musiał oddać odliczenie zrealizowane z nieopłaconej faktury. Będzie to automatyczne. Dłużnikowi – z wyjątkiem osoby fizycznej – który nie podda się korekcie, grozi sankcja w postaci 30 proc. podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.
Termin, po którym wierzyciel skoryguje swój VAT, skróci się ze 180 do 150 dni
Ustawa rozszerza też stosowanie tzw. metody kasowej, ale jedynie przez małych podatników. Zgodnie z nowelizacją taki podatnik będzie mógł wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
> z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w wypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
> z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od wydania towaru lub wykonania usługi – w wypadku podmiotu innego niż czynny podatnik VAT.
Warunkiem stosowania metody kasowej jest wcześniejsze poinformowanie o tym urzędu skarbowego na piśmie (do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował metodę kasową). Otrzymanie zapłaty w części spowoduje powstanie obowiązku podatkowego tylko w tej części.
podstawa prawna: ustawa z 16 listopada 2012 r. DzU z 30 listopada, poz 1342