Według projektowanego rozporządzenia ministra finansów  zmienią się reguły wystawiania faktur przez małych podatników stosujących tzw. metodę kasową. Trzeba je będzie oznaczać słowami „metoda kasowa" zamiast „Faktura VAT-MP".

Jest to związane z nowymi zasadami dotyczącymi stosowania metody kasowej,  wprowadzanymi ustawą o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.

Obowiązek podatkowy od towarów i usług świadczonych przez małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, będzie powstawał z dniem otrzymania całości lub części zapłaty. Wydłużony zostanie z 90 do 180 dni termin, po upływie którego brak zapłaty i tak będzie oznaczał powstanie obowiązku podatkowego. Do tych wymagań zostanie dostosowane brzmienie rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT.

W projektowanym rozporządzeniu ma zostać uregulowana także problematyczna kwestia opodatkowania kawy i herbaty podawanej w restauracjach.

Dzisiejsze przepisy pozwalają traktować serwowanie tych napojów w barach i restauracjach jako specyficzną usługę gastronomiczną, która podlega obniżonej, ośmioprocentowej stawce. Napoje sprzedawane na wynos mogły korzystać ze stawki jeszcze korzystniejszej,bo pięcioprocentowej. Ukazały się nawet interpretacje organów skarbowych  pozwalające – w uproszczeniu – na przyjęcie, że przyrządzanie kawy z mlekiem czy herbaty z naparu herbacianego w restauracjach jest na tyle skomplikowaną i pracochłonną czynnością, że element fachowy usługi przeważa nad elementem  towarowym. Dlatego właśnie pozwalały na stosowanie obniżonej stawki, takiej jak przewidziana dla usług restauracyjnych.

Zarówno jednak w uchwalonej już nowelizacji ustawy o VAT, jak też w projektowanym rozporządzeniu określono jednoznacznie, że kawa i herbata będą podlegały podstawowej, 23-procentowej stawce.

W związku z tym w projekcie rozporządzenia zmieni się treść załącznika nr 1, przewidującego dodatkowe przypadki stosowania stawki 8 proc. Będą z niej korzystały nadal usługi związane z wyżywieniem (oznaczone kodem PKWiU 56). Została  jednak  sformułowana nowa definicja wyłączenia przewidzianego dla napojów. Chodzi o napoje, „przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju".

Minister finansów chce za pomocą tego rozporządzenia wprowadzić także preferencyjną ośmioprocentową stawkę podatku dla kizerytu (naturalnego siarczanu magnezu), wykorzystywanego do celów rolniczych  jako nawozy, pasze lub dodatki do pasz. Preferencja jest przewidziana dostawy krajowej, nabycia wewnątrz- wspólnotowego oraz importu kizerytu.

To samo rozporządzenie ma również zakończyć zwolnienie z opodatkowania VAT usług zarządzania narodowymi funduszami inwestycyjnymi. Jest to konsekwencja   uchylenia z końcem 2012 r. ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Minister uzasadnia likwidację tego zwolnienia tym, że program powszechnej prywatyzacji realizowany na podstawie tej ustawy został już praktycznie zakończony, a w związku z tym zwolnienie dla czynności zarządzania NFI traci rację bytu.

etap legislacyjny uzgodnienia międzyresortowe