Po negatywnych rozstrzygnięciach polskich sądów wydawało się, że spór o zwolnienie z VAT ubezpieczenia przedmiotu leasingu został rozstrzygnięty po myśli organów podatkowych.
W prowadzonej przez PwC sprawie BGZ Leasing NSA zadał jednak pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Sama rozprawa tak jak wcześniejsze postępowanie przed Trybunałem potwierdziły, że po stronie podatników stoi Komisja Europejska. Zaproponowała Trybunałowi, by odpowiedział, iż skoro zarówno leasing, jak i ubezpieczenie są usługami odrębnymi, to ubezpieczenie przedmiotu leasingu powinno podlegać zwolnieniu z VAT. Z kolei zdaniem rządu polskiego i polskich organów podatkowych składka ubezpieczeniowa powinna powiększać podstawę opodatkowania z tytułu leasingu.
W trakcie rozprawy Trybunał miał wiele pytań, głównie do przedstawicieli podatnika, i widać było, że bardzo zależy mu na rozstrzygnięciu tej sprawy. Trudno jednak dziś przewidzieć, jakie ono będzie. Wyroku możemy się spodziewać nawet za kilka miesięcy. Naszym zdaniem więcej argumentów przemawia za przyznaniem racji polskim podatnikom, tj. za uznaniem, że ubezpieczenie refakturowane przez leasingodawcę prawidłowo traktowane było jako zwolnione od VAT.
Taki wyrok pozwoli branży leasingowej odzyskać sporne kwoty wpłacone wskutek zmiany stanowiska organów podatkowych. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość skutecznego wystąpienia o zwrot nadpłaty jest ograniczona w czasie – tj. terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jeśli wyrok miałby zostać wydany później, np. dopiero w 2013 r., warto jeszcze przed upływem 2012 r. przedsięwziąć środki zaradcze. W przeciwnym razie odzyskanie podatku, choć – w co wierzymy – nadal będzie możliwe (wskutek zasady efektywności prawa wspólnotowego i wyroków Trybunału), może jednak okazać się trudniejsze.
—oprac. mpa
Autor jest doradcą podatkowym w PwC, pełnomocnikiem przed Trybunałem Sprawiedliwości UE