To dlatego, że wykonują zarówno czynności zwolnione jak i opodatkowane, a część zakupów związana jest z całością działalności. W praktyce będzie to dotyczyć wydatków ogólnych, takich jak czynsz, media, telefon, usługi księgowe. VAT naliczony w takich przypadkach odlicza się według proporcji rocznego obrotu z tytułu czynności opodatkowanych w obrocie całkowitym.

Jak obliczyć

Przy ustalaniu tej proporcji należy jednak pamiętać, że jako wartość sprzedaży opodatkowanej należy przyjąć wartość całego obrotu ze sprzedaży rzeczy przewłaszczonych w wyniku niespłacenia pożyczek, a nie tylko uzyskaną na tej sprzedaży marżę. Wynika to z faktu, że obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zatem przy obliczaniu proporcji całkowity obrót ze sprzedaży rzeczy opodatkowanych z zastosowaniem procedury VAT marża należy pomniejszyć jedynie o kwotę wyliczonego od uzyskanej marży podatku.

Odmiennie zaś to wygląda w przypadku czynności zwolnionych z opodatkowania, a więc udzielania pożyczek. Tutaj obrotem jest jedynie wartość otrzymanych odsetek, prowizji, opłat manipulacyjnych oraz opłat za przechowanie. Wartość zwróconej pożyczki nie jest obrotem.

Zwolnienie podmiotowe

W przypadku podatników prowadzących lombardy w grę wchodzi również zwolnienie podmiotowe z VAT. Jest ono przewidziane dla podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku 150 tys. zł. W tym przypadku jako wartość sprzedaży będzie brana pod uwagę całość przychodów uzyskanych ze sprzedaży przewłaszczonych rzeczy, natomiast wartości otrzymanych odsetek, prowizji, opłat manipulacyjnych i opłat za przechowanie, jako zwolnionych z opodatkowania, nie wlicza się do tego limitu.

W praktyce jednak zastosowanie zwolnienia podmiotowego może okazać się problematyczne. To dlatego, że nie mogą z niego skorzystać podatnicy dokonujący dostaw wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali. Trudno zaś wyobrazić sobie lombard, który będzie odmawiał przyjęcia w zastaw biżuterii. Spośród wszelkich przedmiotów mogących stanowić zabezpieczenie udzielanych pożyczek wydaje się ona przecież dobrem najbardziej płynnym, a więc najlepiej nadającym się na zabezpieczenie udzielanej pożyczki.

Reklama
Reklama

Autor jest doktorem nauk ekonomicznych, biegłym rewidentem, prezesem zarządu Biura Rachunkowego JURCZYGA sp. z o.o. w Pilchowicach