- Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Firma zajmuje się handlem hurtowym. Ze względu na wysokość obrotów zobowiązany jestem do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W najbliższym czasie zamierzam wziąć samochód w leasing operacyjny. Czy opłatę wstępną (znacznie wyższą od pozostałych) należy od razu zaliczyć do kosztów, czy też rozliczać ją przez okres, na jaki została zawarta umowa leasingu?

Opłata wstępna może od razu zostać zaliczona do kosztów. Tak wynika z orzecznictwa oraz najnowszych interpretacji organów podatkowych. Wcześniej fiskus uważał, że tego typu opłaty należy rozliczać w czasie. Pod koniec ubiegłego roku zmienił jednak zdanie. Przełomem było opublikowane w Biuletynie Skarbowym nr 1 z 2012 r. pismo Departamentu Podatków Dochodowych z 5 grudnia ubiegłego roku  (DD6/033/87/ORK/11/PK-1299).

Czytamy w nim: „Departament informuje, przychylając się do prezentowanej przez sądy administracyjne linii orzeczniczej, że wstępna opłata leasingowa powinna być zaliczana do kosztów podatkowych jednorazowo w momencie poniesienia, a nie proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu". Chodzi m.in. o wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 marca 2010 r. (II FSK 1731/08).

Sąd wskazał, że rata przygotowawcza dotyczy okresu od dnia podpisania umowy do dnia wydania przedmiotu leasingu do używania. Jest to więc wynagrodzenie finansującego za czynności przygotowawcze do wydania przedmiotu leasingu. Wydatek taki dotyczy zatem okresu krótszego niż rok podatkowy. Możliwe jest również przyporządkowanie go do danego roku podatkowego. Nie można więc się zgodzić, że taka opłata (czynsz inicjalny) dotyczy okresu, na jaki umowa została zawarta (tak przez długi okres twierdziły organy podatkowe).

Podobne argumenty znajdziemy w orzeczeniu NSA z 18 listopada 2011 r. (II FSK 864/10).

Możliwość zaliczenia opłaty wstępnej od razu do kosztów potwierdzają wydawane w tym roku interpretacje. Przykładem jest odpowiedź Izby Skarbowej w Łodzi z 23 maja 2012 r. (IPTPB1/415-156/12-2/KO).

Czytamy w niej: "czynsz inicjalny i czynsz zerowy mają charakter opłat samoistnych bezzwrotnych, nieprzypisanych do poszczególnych rat leasingowych, natomiast ich poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu. Opłaty te są wydatkami jednorazowymi związanymi z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu.

Zatem w przypadku gdy w umowie leasingu nie znajduje się zapis, zgodnie z którym ww. opłaty są opłatami na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, to należy je uznać za koszt jednorazowy, w momencie poniesienia".

Za taką wykładnią przepisów Izba Skarbowa w Łodzi opowiedziała się również w odpowiedziach z 26 kwietnia 2012 r. (IPTPB1/415-109/12-2/KO) oraz z 3 kwietnia 2012 r. (IPTPB1/415-386/11-4/MD).

 

—Konrad Piłat