Choć Bruksela zapowiada rozwiązanie problemu nierówności stawek VAT na książki papierowe i elektroniczne, na razie rozpoczęła formalne kroki przeciwko dwóm krajom, które wbrew unijnemu prawu obniżyły podatek na e-booki. Na razie przybrało to formę wniosków do rządów Francji i Luksemburga o wyjaśnienie powodów obniżki. Komisja zauważa, że takie preferencje powodują zakłócenie konkurencji na rynku, zwłaszcza że sprzedawaną z tych krajów tańszą książkę elektroniczną można kupić przez Internet z dowolnego kraju w Europie.
Kolejne możliwe kroki Brukseli to wysłanie tzw. uzasadnionej opinii z żądaniem zniesienia przepisów naruszających dyrektywę. Jeśli to nie da rezultatu, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Przypomnijmy, że z początkiem 2012 r. Luksemburg obniżył stawkę VAT na e-booki do 3 proc., a Francja do 7 proc. Tymczasem dyrektywa w sprawie VAT traktuje zakup takich książek jako zakup usługi elektronicznej, na którą nie przysługuje preferencyjna stawka przewidziana dla książek papierowych. Tym samym, zdaniem Komisji, Francja powinna obciążać e-booki swoją podstawową stawką 19,6 proc., a Luksemburg – 15 proc.
Obniżenie stawki VAT na elektroniczne wydawnictwa do takiego poziomu jak dla wydawnictw papierowych jest od dawna postulatem europejskich wydawców prasy i książek. Komisja Europejska zapowiada, że do końca 2013 r. przedstawi propozycję odpowiednich zmian w dyrektywie o VAT.