Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 2620/10) oddalił skargę kasacyjną spółki, która chciała wrzucić w koszty podatkowe odsetki od kredytu zaciągniętego na dopłatę. Sąd uznał, że jest to niedopuszczalne.

– Dopłaty są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów – przypomniała sędzia sprawozdawca Beata Cieloch.

W związku z tym żadne wydatki z nimi związane – nawet pośrednio, jak odsetki – nie mogą być kosztem uzyskania przychodów dla spółki.

Związek i cel

Sąd kasacyjny podkreślił, że dla zakwalifikowania danego wydatku do kosztów podatkowych istotny jest cel jego poniesienia i związek – choćby pośredni , z przychodami podatnika.

Kanwą sporu w sprawie rozstrzygniętej przez NSA była interpretacja indywidualna. We wniosku spółka wyjaśniła, że planuje zaciągnąć oprocentowaną pożyczkę z przeznaczeniem na dopłaty do kapitału innej spółki w organizacji. Podatniczka podkreśliła, że jest większościowym wspólnikiem firmy, którą zamierza dokapitalizować pożyczką. Zapytała, czy odsetki od pożyczki, którą zamierza zaciągnąć, będą stanowiły jej koszty uzyskania przychodów. W jej opinii tak, bo poniesione przez nią koszty związane z odsetkami od planowanej pożyczki na sfinansowanie dopłat zostaną poniesione w celu uzyskania przychodu.

Bezpośrednim efektem jej działalności inwestycyjnej jest tworzenie nowych możliwości  handlu opakowaniami. Kwoty zainwestowane w spółkę zależną, w tym z dopłat, mają bowiem zostać wykorzystane na budowę fabryki opakowań. Potwierdza to istnienie związku między tymi wydatkami a przychodami. Ponadto podatniczka i spółka zależna będą mogły wspólnie prowadzić działalność na znacznie większą skalę, powiększyć sieć dystrybucji oraz odbiorców i zwiększyć zyskowność ich bieżącej działalności.

Cudzy biznes

Innego zdania był fiskus. Uznał, że wniesione dopłaty na działalność bieżącą innej spółki, nawet jeśli wnioskodawca jest jej udziałowcem, nie stanowią dla niego kosztu uzyskania przychodu. Dopłata ta służy dofinansowaniu innego podmiotu, który poprzez uzyskanie dopłat prowadzi jednak oddzielną działalność.

Rację fiskusowi przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który dodatkowo zwrócił uwagę, że ustawodawca nie tylko odmówił charakteru przychodu  dopłatom. Wydatkom na ich poniesienie również nie nadał statusu kosztu podatkowego. Stanowisko to w pełni potwierdził NSA. Wyrok jest prawomocny.

Michał Dec, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Wyrok wpisuje się w niekorzystną dla podatników linię orzeczniczą, która nie pozwala na zaliczenie do kosztów odsetek od kwot na sfinansowanie wydatku, który ustawowo został z nich wyłączony. Można mieć jednak wątpliwości, czy należy ją rozszerzać na dopłaty. Od strony ekonomicznej dopłaty należy traktować jako quasi-wkład kapitałowy zbliżony do wydatku na objęcie udziałów w spółce z o.o. Możliwość zaliczenia do kosztów „na bieżąco" zapłaconych odsetek od kredytów na nabycie lub objęcie udziałów w spółkach z o.o. została potwierdzona w orzecznictwie. Nie ma więc racjonalnych powodów, aby różnicować koszty finansowania wniesionych dopłat i tych na nabycie udziałów.