Wiele spółek z o.o. i akcyjnych posiada swoje zakłady lub oddziały na terenie innych gmin niż siedziba firmy. Nie zawsze zdają sobie one sprawę, że mają obowiązek składania do urzędu skarbowego informacji CIT-ST.

Po co fiskusowi te dane

Formularz ten składa się do urzędu skarbowego właściwego według siedziby firmy. Obowiązek ten wynika z ustawy o CIT oraz ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jedn. DzU z 2008, nr 88, poz. 539 ze zm. – dalej ustawa o djst). Zawarte w niej dane są niezbędne, aby odpowiednio podzielić wpływ z podatku między samorządy.

Zgodnie z art. 28 ustawy o CIT podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz załączać do zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Z ustawy o djst wynika, że jeżeli podatnik posiada zakład albo oddział położony na terenie innej jednostki samorządu terytorialnego, niż znajduje się siedziba firmy, to część dochodu z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od  osób prawnych jest przekazywana do budżetu gminy, powiatu i województwa, w której znajduje się zakład lub oddział proporcjonalnie do liczby zatrudnionych w nim pracowników na podstawie umowy o pracę.

Artykuł 10 ust. 3 tej ustawy zawiera definicję zakładu pracy (oddziału). Jest to określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Przykład

Spółka z o.o. ma siedzibę w Poznaniu. Spółka ma również wyodrębnione organizacyjnie oddziały w Kołobrzegu (gdzie zatrudnia 20 pracowników), w Warszawie, gdzie pracuje 30 osób, i w Gdańsku (15 pracowników).

Spółka płaci miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych. Pierwszą zaliczkę wpłacono za marzec 2012 r.

W terminie wpłaty pierwszej zaliczki (do 20 kwietnia) spółka miała obowiązek złożenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A.

W formularzu CIT/ST spółka powinna wykazać wszystkie oddziały, w których są osoby wykonujące swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Należy też wskazać liczbę pracowników każdego oddziału.

Natomiast w załączniku CIT-ST/A należy podać dane identyfikacyjne i adresy zakładów lub oddziałów. Kolejną informację spółka ma obowiązek złożyć dopiero w przypadku zmiany stanu zatrudnienia w oddziale lub zakładzie. Ponadto trzeba ją dołączyć do zeznania rocznego.

Przedstawiciele handlowi

Jeżeli spółka z o.o. nie posiada oddziałów ani zakładów i zatrudnia pracowników, którzy wykonują pracę na terenie różnych gmin jako np. przedstawiciele handlowi, to spółka nie składa informacji CIT/ST ani CIT-ST/A, gdyż miejsca pracy pracowników nie są wyodrębnionym zakładem lub oddziałem. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 czerwca 2011 r. (III SA/Wa 3313/10, orzeczenie prawomocne).

Wynika z niego, jeśli „spółka nie dysponuje wyodrębnionymi oddziałami i nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez przedstawiciela (koordynatora) w ramach umowy o pracę, nie ma ona obowiązku składania deklaracji CIT-ST”.

Jeżeli pracownicy mają miejsce świadczenia pracy na terenie siedziby spółki, to również nie ma ona obowiązku składania informacji CIT-ST.

Ponadto organy skarbowe uważają, że skoro wskazanie miejsca pracy nie jest możliwe, pracownicy powinni być zaliczeni do gminy, w której mieści się siedziba pracodawcy. Jeśli miejsce pracy pracownika zostanie uznane jako siedziba pracodawcy, to też nie ma obowiązku składania CIT-ST.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 5 lutego 2010 r. (IPPB5/423-730/09-4/AS).

Jakie błędy popełniają podatnicy

W formularzach CIT-ST dość często powtarzają się te same błędy. Warto więc pamiętać, aby w poz. 9 wskazać sposób składania informacji (w terminie wpłaty zaliczki na podatek lub z zeznaniem CIT-8).

W części D informacji zdarza się, że podatnicy nie podają kodu gminy. Jest to istotne, gdyż nazwy miejscowości się powtarzają i nie wiadomo, do której gminy należy rozdysponować środki.

Każda gmina ma własny kod. Można go znaleźć w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 15 grudnia 1998 r. (DzU nr 157, poz. 1031 ze zm.) albo w wykazie identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego kraju opracowanym przez Główny Urząd Statystyczny.

Kiedy trzeba złożyć formularz

Informację CIT-ST składa się:

- w terminie wpłaty pierwszej zaliczki na podatek dochodowy

- w sytuacji zmiany stanu zatrudnienia w oddziałach lub zakładach w trakcie roku podatkowego

- łącznie z zeznaniem podatkowym (jako informację roczną).

Co grozi za niewykonanie

Podatnik, który nie składa w terminie fiskusowi wymaganej informacji podatkowej, może zostać ukarany grzywną.

Kary może uniknąć, składając tzw. czynny żal, czyli dobrowolnie zawiadamiając urząd skarbowy, że nie złożył w terminie wymaganej informacji, zanim otrzyma wezwanie z urzędu w tej sprawie.

„Czynny żal" powinien być złożony na piśmie albo przekazany ustnie do protokołu. Jednocześnie z zawiadomieniem podatnik powinien złożyć informację CIT-ST.