Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Dotyczą one m.in. zakupu i leasingu pojazdów samochodowych.
Obecnie ograniczenia te zawarte są w art. 3 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652 ze zm. – dalej nowelizacja VAT).
Ustęp 1 tego przepisu mówi, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. VAT:
- określonego w fakturze lub
- należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub
- należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.
W art. 3 ust. 2 nowelizacji VAT wskazane są jednak pojazdy, których te ograniczenia nie dotyczą. W pkt 5 wymienione są pojazdy samochodowe, które są pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do nowelizacji VAT. Tam w pkt 4 znajdziemy koparki i koparkospycharki, a w pkt 5 ładowarki.
W objaśnieniach czytamy, że wykaz ten dotyczy pojazdów specjalnych, które spełniają warunki i wymagania techniczne określone dla przeznaczeń tych pojazdów, zawarte w odrębnych przepisach. Oznacza to, że trzeba sięgnąć również do ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. DzU nr 108 z 2005 r., poz. 908). Definicja pojazdu specjalnego zawarta jest w art. 2 pkt 36 tej ustawy. Jest to pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.
Wątpliwości związane z odliczanie całego VAT przy zakupie lub leasingu koparkoładowarki związane są przede wszystkim z tym, że w załączniku do nowelizacji VAT wskazano jedynie na koparki i koparkospycharki. Organy podatkowe interpretują jednak przepisy w korzystny dla podatników sposób.
Świadczy o tym interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 26 lipca 2011 r. (IPTPP2/443-234/11-4/PM).
Czytamy w niej „koparkoładowarka mieści się w załączniku do nowelizacji VAT. Pomimo, iż koparkoładowarka nie została przez ustawodawcę bezpośrednio wyszczególniona w niniejszym załączniku, jednakże jej przeznaczenie wynika z łącznej analizy treści wymienionego załącznika, gdyż spełnia funkcje zarówno koparki jak i ładowarki jednocześnie”.