Rolnicy, którzy chcą odzyskać akcyzę zawartą w cenie oleju napędowego, mogą do wniosku o zwrot dołączyć kopie faktur. Ich potwierdzenie za zgodność z oryginałem jednak kosztuje. Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 3103.

Minister przypomniał, że opłacie skarbowej podlega m.in. wydanie zaświadczenia na wniosek. Zgodnie z załącznikiem do ustawy o opłacie skarbowej jak zaświadczenie traktuje się także poświadczenie zgodności kopii dokonane przez organy administracji rządowej lub samorządowej. Nie będzie obciążone daniną, jeśli organ wykonuje je z urzędu, w ramach ciążącego na nim obowiązku. Jeśli robi to na wniosek konkretnego podmiotu, opłata jest konieczna.

Do wniosku o zwrot dołączamy faktury albo ich potwierdzone kopie

Do której kategorii należy zaliczyć potwierdzenia wydawane rolnikom? Z ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (dalej: ustawa) wynika, że producent składający wniosek o zwrot zobowiązany jest załączyć faktury VAT albo ich kopie potwierdzone przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem. Poświadczenie jest dokonywane na wniosek zainteresowanego (producenta rolnego). On sam decyduje, czy do wniosku dołączyć oryginały faktur czy ich kopie. Poświadczenie powoduje więc obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 5 zł od każdej strony.

Minister negatywnie odniósł się do propozycji posłów, aby wystarczającym potwierdzeniem prawdziwości załączanych dokumentów było złożenie przez rolnika na wniosku o zwrot podatku  oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Podkreślił, że zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego urząd może odebrać takie oświadczenie tylko wtedy, gdy przepis nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w zaświadczeniu właściwego organu. Taki obowiązek wynika zaś z art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy.