Ministerstwo Finansów wyjaśniło kwestię zwolnienia z daniny dochodów przeznaczonych na cele statutowe np. wyższych uczelni i fundacji non profit.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, zwolnione są dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa i oświatowa oraz w zakresie dobroczynności, ale tylko w części przeznaczonej na te cele. Jeden z posłów zauważył (interpelacja nr 2376), że fiskus kwestionuje ulgę w wypadku uczelni, które zainwestowały dochód w zakup jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Dlatego poprosił MF o wykładnię.

Ministerstwo odpowiedziało, że należy wziąć pod uwagę art. 17 ust. 1e ustawy o CIT. Oznacza to, że zwolnienie dotyczy też dochodów przeznaczonych na zakup obligacji Skarbu Państwa lub samorządowych, niektórych papierów wartościowych i jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych działających na podstawie ustawy z 27 maja 2004 r. o tych funduszach.

„Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do tzw. pośredniego lokowania dochodu podatników, np. przekazania go na lokaty bankowe lub zakup papierów wartościowych" – napisał wiceminister Maciej Grabowski.

Wcześniej kwestia ta budziła wiele wątpliwości i była różnie rozstrzygana przez sądy. Naczelny Sąd Administracyjny doprecyzował jednak w uchwale (sygn. FPS 4/09), że w pojęciu pośredniego lokowania dochodów mieści się m.in. zabezpieczanie pieniędzy i kapitałów przez wpłacanie ich do banku na procent i nabywanie kapitałów. Nie dotyczy to zakupu udziałów w spółce z o.o., bo przepisy nie przewidują zwolnienia dochodów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej czy zakup udziałów (akcji) spółki prowadzącej taką działalność.

Według MF, podmiot zainteresowany zwolnieniem powinien najpierw upewnić się, czy nabywając jednostki uczestnictwa w funduszach kapitałowych, spełnia warunki określone w art. 17 ust. 1e ustawy o CIT. Inaczej będzie płacił podatek.

Opinia: Rafał Ciołek, doradca podatkowy, dyrektor w KPMG

Stanowisko Ministerstwa ma charakter profiskalny. Do zwolnienia z CIT uprawnia m.in. nabycie jednostek uczestnictwa w polskich funduszach inwestycyjnych (art. 17 ust. 1e pkt 3 ustawy o CIT). Takie zawężenie lokat pośrednich może być niezgodne z prawem UE w zakresie swobody przepływu kapitału, gdyż dyskryminuje fundusze zagraniczne.