Są jednak pewne ograniczenia. Nie można uwzględnić składek, których podstawą wymiaru jest:

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.

Składki na ubezpieczenia zdrowotne odlicza się w poz. 174 formularza PIT-36 lub w poz. 50 druku PIT-36L.

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli stratę lub u których podatek od dochodów firmy jest niższy niż składki na ubezpieczenie zdrowotne, mogą je odliczyć od podatku obliczonego od dochodu osiągniętego z innych źródeł.

Ustawa o PIT

przewiduje możliwość zmniejszenia podatku o zagraniczne składki na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zapłacone ze środków podatnika. Dotyczy to kwot zapłaconych w tych samych krajach, które są wymienione w przepisach o składkach na ubezpieczenia społeczne. Przewidziano także podobne ograniczenia.

Dobrowolne też

Większość osób odprowadza składki zdrowotne, bo taki obowiązek został na nie nałożony. Niektóre uiszczają je jednak dobrowolnie. Pojawia się wtedy pytanie, czy mogą odliczyć je od podatku? Problemem tym zajmowała się m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu w odpowiedzi z 31 października 2011 r. (ILPB1/ 415-908/11-4/TW). Z wnioskiem o interpretację zwróciła się podatniczka, która uzyskiwała przychody z najmu lokali użytkowych. W 2008 r. i 2009 r. rozliczała się z urzędem skarbowym na podstawie księgi przychodów i rozchodów. W dwóch kolejnych latach płaciła ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z tytułu najmu nie ma obowiązku opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne. Aby zapewnić sobie możliwość leczenia, podatniczka zawarła więc umowę z NFZ o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioskodawczyni chciała wiedzieć, czy takie składki może odliczyć zarówno od podatku obliczonego na zasadach ogólnych, jak i od ryczałtu.

Izba potwierdza

Izba potwierdziła, że przysługuje jej takie prawo. Wyjaśniła, że zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.). Możliwość dobrowolnego opłacania składek przewiduje art. 68 ust. 1 tej ustawy.

W podsumowaniu odpowiedzi czytamy: „Wnioskodawczyni przysługuje prawo odliczenia od podatku uiszczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru tych składek. Możliwość taka dotyczy zarówno roku 2008 i 2009, gdzie najem lokali opodatkowany był na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (skala podatkowa), jak również roku 2010 i 2011, gdzie najem lokali opodatkowany był ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych określonym w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne".

Taką wykładnię potwierdzają też inne interpretacje, np. pismo Izby Skarbowej w Katowicach z 15 września 2011 r. (IBPBII/1/ 415-618/11/ŚS).

Wymiana informacji między państwami

Polski podatnik może odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne zapłacone w innym państwie UE lub należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, tylko jeśli istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał te składki.

W praktyce taka podstawa istnieje w przypadku wszystkich państw UE i EOG poza Liechtensteinem.

Pamiętaj

Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.