Reklama
Rozwiń

Exit fee poza limitem - interpretacja podatkowa

Opłata wewnątrzgrupowa powstała wskutek zmiany modelu biznesowego związana z przeniesieniem aktywów niematerialnych oraz transferem potencjału zysku może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z pominięciem ograniczenia wynikającego z art. 15e ustawy o CIT.

Publikacja: 15.04.2019 06:10

Exit fee poza limitem - interpretacja podatkowa

Foto: 123RF

Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 marca 2019 r. (0111-KDIB1-3.4010.629.2018.1.APO).

W ramach obecnie obowiązującego modelu działalności polski podatnik (dalej: spółka) prowadzi działalność gospodarczą o ograniczonych funkcjach i ryzykach w obszarze produkcji oraz dystrybucji do zagranicznych podmiotów powiązanych i podmiotów trzecich. Powiązany ze spółką niemiecki podatnik posiada wyłączne prawo do dystrybucji wyrobów gotowych spółki na rynkach zagranicznych oraz pełni rozwinięte, strategiczne funkcje m.in. w obszarach badań i rozwoju wyrobów gotowych, ich wyceny, marketingu i sprzedaży oraz zarządzania relacjami z klientami. Jest też właścicielem kluczowych aktywów niematerialnych (m.in. know-how badawczo-rozwojowy, baza klientów, baza dostawców, baza kontraktów). W obecnym modelu działalności rentowność spółki, z uwagi na ograniczony profil działalności, jest ograniczona do stałej marży zysku, natomiast podatnik niemiecki ma prawo do tzw. zysku rezydualnego (nadwyżka zysku ponad umownie ustalony poziom marży spółki).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?