Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 6 marca 2012 r. (I SA/Gd 52/12).
W czerwcu 2010 r. przedsiębiorca kupił w Niemczech samochód ciężarowy marki Audi Q7. Odliczył cały VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT w jej ówcześnie obowiązującym brzmieniu. Po upływie 12 miesięcy (licząc od miesiąca, w którym otrzymał fakturę zakupu) zamierza zmienić jego przeznaczenie z ciężarowego na osobowy.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych pytał, czy wprowadzenie tej takiej zmiany spowoduje, że konieczna będzie korekta odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (DzU z 2010 r. nr 247, poz. 1652 ze zm).
Zdaniem podatnika powinien mieć tu zastosowanie art. 86 ust 5c ustawy o VAT w brzemieniu obowiązującym w chwili zakupu pojazdu i otrzymania faktury VAT dokumentującej to nabycie, mówiący, że korekta jest konieczna tylko wtedy, gdy zmiany skutkujące utratą przez pojazd cech samochodu ciężarowego „zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny”.
Organ podatkowy uznał, że do oceny skutków prawnych zmiany przeznaczenia pojazdu (z ciężarowego na osobowy), przy nabyciu którego odliczono cały VAT naliczony, trzeba stosować przepisy istniejące w chwili dokonania tej zmiany, czyli art. 3 ust. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 r., który nie wprowadza żadnego ograniczenia czasowego.
A zatem, jeśli dojdzie do tej zmiany, bez względu na to czy przed, czy po upływie 12 miesięcy od zakupu, podatnik będzie musiał skorygować podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonał odliczenia.
W skardze do WSA podatnik wskazał, że skutki zmiany przeznaczenia pojazdu powinno się oceniać według przepisów obowiązujących w chwili odliczenia podatku VAT. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 16 grudnia 2010 r. jej przepisy mają bowiem zastosowanie jedynie do zdarzeń mających miejsce od dnia jej wejścia w życie, tj. od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r., i nie mogą być stosowane do zdarzeń wcześniejszych.
Sąd zgodził się ze stanowiskiem podatnika i uchylił zaskarżoną interpretację.
Łukasz Greinke partner w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Greinke Mydlarski Zysk i Partnerzy, pełnomocnik podatnika w sprawie
Łukasz Greinkepartner w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Greinke Mydlarski Zysk i Partnerzy, pełnomocnik podatnika w sprawie
Kwestie związane ze zmianą przeznaczenia samochodu ciężarowego na osobowy budzą liczne kontrowersje, zarówno na gruncie podatku VAT, jak i podatku akcyzowego.
W tym wypadku jednak przepisy ustawy nowelizującej ustawę o VAT wyraźnie wskazują, że mają zastosowanie tylko i wyłącznie do pojazdów nabytych w okresie od 1 stycznia 2011r. do 31 grudnia 2012 r. Z tego względu sąd słusznie uznał stanowisko organu wydającego interpretację za nieprawidłowe.
Podkreślić należy, że racjonalny ustawodawca chcąc objąć zakresem nowej normy również pojazdy nabyte przed 1 stycznia 2011 r., dałby temu jasny wyraz w treści przepisu, choć w mojej ocenie zabieg taki budziłby poważne wątpliwości natury konstytucyjnej jako sprzeczny z zasadą niedziałania prawa wstecz.