Wydatki poniesione na dostęp do sieci Internet mogą być rozliczone na dwa sposoby, tj.:
• zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT),
• odliczone od dochodu w ramach tzw. ulgi internetowej (art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 7 pkt 4 tej ustawy).
Ponieważ działalność gospodarcza jest prowadzona przez przedsiębiorcę w jego miejscu zamieszkania, z usług internetowych może on korzystać zarówno do celów prywatnych, jak i związanych z prowadzoną działalnością.
Organy podatkowe mogą więc kwestionować zaliczenie do kosztów podatkowych pełnej wysokości wydatków na ten cel. Dlatego gdy przedsiębiorca korzysta z usług internetowych w miejscu zamieszkania (zarówno do potrzeb prywatnych, jak i firmowych), bezpieczniejszym rozwiązaniem jest odliczenie poniesionych wydatków w ramach ulgi internetowej. Wówczas bowiem nie spoczywa na nim ciężar udowodnienia związku odliczenia z uzyskanymi przychodami.
Ulga na Internet jest jednak limitowana. Od dochodu można odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym w maksymalnej wysokości 760 zł (brutto). Dlatego takie rozwiązanie będzie korzystne dla przedsiębiorcy wówczas, jeśli wydatki na Internet poniesione w 2011 r. nie przekroczyłyby tej kwoty. W przeciwnym razie należy rozważyć możliwość zaliczenia ich części do kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej.
Trzeba jednak pamiętać, że ciężar udowodnienia przyjętej proporcji spoczywa na podatniku (co podkreśliła również Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 czerwca 2009 r., ITPB1/415-267/09/WM). czytamy w niej: „Wydatki ponoszone z tytułu opłat za korzystanie z Internetu – stałe łącze, stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ale wyłącznie w części wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej, po wyłączeniu, w ustalonej przez panią proporcji wydatków na wykorzystywanie Internetu dla celów prywatnych, o ile proporcja ta jest rzeczywiście uzasadniona”.
Zaliczenie wydatków poniesionych na dostęp do sieci Internet do kosztów uzyskania przychodów będzie korzystne także wówczas, gdy przedsiębiorca poniósł stratę z działalności gospodarczej (i z powodu braku dochodu nie może skorzystać z ulgi internetowej). Zwiększą one wtedy kwotę straty do odliczenia w kolejnych latach.