Zasady kwartalnego rozliczenia zależą od statusu podatnika.

Niektórzy muszą, pozostali mogą

Duże podmioty składające deklaracje kwartalne mają obowiązek wpłacać zaliczki na poczet należnego zobowiązania >patrz tekst niżej. Małym podatnikom >patrz ramka jedynie wydłuża się okres rozliczeniowy – jest nim kwartał; w pozostałym zakresie nic się nie zmienia w stosunku do rozliczeń miesięcznych.

Trzeba przy tym pamiętać, że okresem rozliczeniowym jest kwartał roku kalendarzowego, a nie dowolnie wybrany przez podatnika okres trzech następujących po sobie miesięcy.

Tylko jedna grupa podatników ma obowiązek kwartalnego rozliczenia, są to mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową. Wszyscy inni mogą, ale nie muszą.

Jeśli się zdecydują na tę metodę, mają obowiązek pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie pierwszy raz złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Firma rozpoczynająca działalność w trakcie roku podatkowego składa zawiadomienie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęła wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu.

Przykład

Firma kontynuująca działalność, która zdecydowała się na wybór kwartalnych rozliczeń VAT od początku 2012 r., musi złożyć stosowne zawiadomienie w terminie do 25 lutego 2012 (w praktyce do 27 lutego, bo ustawowy termin wypada w sobotę).

Rezygnacja po czterech kwartałach

Ten, kto wybrał kwartalne rozliczenie, może z niego zrezygnować i ponownie składać deklaracje VAT za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie czterech kwartałów, za które składał deklaracje kwartalne.

Konieczne jest uprzednie pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.

Przykład

Jeśli firma przejdzie na kwartalny system od początku roku 2012, może wrócić do miesięcznych deklaracji, poczynając od rozliczenia za styczeń 2013, po zawiadomieniu urzędu w terminie do 25 lutego 2013.

Dłuższy okres rozliczeniowy

Mali podatnicy, którzy składają deklaracje kwartalne, mają obowiązek zapłaty wynikającego z nich zobowiązania do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy (art. 103 ust. 2).

Dotyczą ich też identyczne, jak podatników składających deklaracje miesięczne, terminy zwrotu VAT (25-, 60- i 180-dniowe), które biegną od daty złożenia deklaracji kwartalnych. Również dla celów odliczenia VAT naliczonego (art. 86 ust. 10 pkt 1 – 6 oraz w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT) przyjmują kwartał jako okres rozliczeniowy.

Czyli, co do zasady, mogą odliczać podatek naliczony w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymali fakturę, albo w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych kwartałów.

Potwierdziła to Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 15 stycznia 2010 (IPPP3-443-967/09-2/JF).

Kto jest małym podatnikiem

Za małego podatnika w 2012 r. uznawany będzie taki podatnik:

• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2011 r. kwoty 5 324 000 zł,

• prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych form wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2011 r. kwoty 200 000 zł.