Kwestia ta jest o tyle istotna, że wierzytelność pomniejszoną o pobrany podatek przedsiębiorca może otrzymać w kolejnym roku podatkowym w stosunku do momentu wykonania usługi (uzyskania przychodu). Taka sytuacja jest jeszcze bardziej prawdopodobna, gdy podatnik czeka na zaświadczenie lokalnych służb skarbowych.
Logika wskazywałaby, że jeżeli podatek pobierany jest od przychodów uzyskanych i uwzględnionych w rozliczeniu danego roku podatkowego, to bez względu na to, kiedy faktycznie otrzymamy stosowne dokumenty, odliczenie takiego podatku należy również uwzględnić w tym samym okresie.
Jednak organy podatkowe bardzo mocno podkreślają konieczność udokumentowania zapłaty podatku. Tu spotyka podatników miłe zaskoczenie, bo fiskus nie dość, że prezentuje stanowisko logiczne, to dodatkowo zgadza się, że odliczenie może zostać dokonane w formie korekty zeznania rocznego, jeżeli podatnik nie był w posiadaniu odpowiednich dokumentów w terminie jego złożenia.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 września 2010 (ILPB4/423-45/10-2/ŁM). Izba stwierdziła, że gdy podatek u źródła zapłacony został przez zagranicznego kontrahenta w roku podatkowym następującym po roku, w którym powstał przychód, to powinien być odliczony w roku podatkowym, w którym ujęto przychód i obliczono podatek należny od łącznej sumy dochodów (przychodów).
Jednocześnie podatnik jest uprawniony do złożenia korekty zeznania podatkowego w sytuacji, gdy podejmie wiadomość o uiszczeniu podatku dochodowego przez kontrahenta zagranicznego już po złożeniu zeznania za dany rok. Co więcej, nic nie stoi w takiej sytuacji na przeszkodzie, aby podatek pobrany za granicą uwzględniać już przy ustalaniu miesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy.
Problemem może być jedynie zmieniająca się wartość limitu odliczenia, bo mimo że dochód uzyskany za granicą oraz pobrany tam podatek są stałe, zmieniać się będzie całkowity dochód podatnika. Jeśli jednak w każdym okresie miesięcznym lub kwartalnym obliczenia będą dokonane według identycznego wzoru, organy podatkowe nie mogą ich zakwestionować.