Bez względu na to czy płaci podatek według skali (18 lub 32 proc.) czy wybrał stawkę liniową (19 proc.). Ten pierwszy sporządzi rozliczenie roczne na formularzu PIT-36, drugi wykorzysta druk PIT-36L.
Różnice w rozliczeniu
Po obliczeniu dochodu na podstawie zapisów w księdze przychodów i rozchodów (i ewentualnie remanentu) musimy przystąpić do ustalenia podstawy opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali mogą skorzystać z ulg (np. na darowizny). Liniowcy odliczą od dochodu tylko składki na ubezpieczenia społeczne.
Inaczej też oblicza się podatek. Właściciel firmy rozliczający się na PIT-36 sprawdza, w jakim jest progu, i oblicza podatek według skali. Liniowiec płaci 19 proc. od podstawy opodatkowania (czyli dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne). Nie odlicza kwoty zmniejszającej podatek, może pomniejszyć go jedynie o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Może też podzielić się 1 proc. podatku z wybraną organizacją pożytku publicznego.
Porównaj z zaliczkami
Wyliczony (i pomniejszony o ulgi) podatek porównujemy z kwotą wpłaconych w trakcie roku zaliczek. W zeznaniu rocznym trzeba też wykazać zaliczki należne za poszczególne miesiące (kwartały). Jak jednak wynika z przypisów do formularza PIT-36 i PIT-36L, nie dotyczy to zaliczek płaconych w uproszczonej formie.
Jeżeli danina wyliczona w zeznaniu jest niższa od tego, co zapłaciliśmy w trakcie roku, wykazujemy nadpłatę. Urząd powinien ją zwrócić w ciągu trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia deklaracji rocznej. Tak więc im wcześniej ją prześlemy, tym szybciej dostaniemy pieniądze.
Jeśli podatek za cały rok jest wyższy od wpłaconych zaliczek, będziemy musieli dopłacić fiskusowi różnicę. Przykładowo musi się z tym liczyć przedsiębiorca, który płaci zaliczki w uproszczonej formie, a w tym roku uzyskał znacznie wyższe dochody niż w poprzednich latach.
Wykorzystaj stratę
Firmowy dochód można pomniejszyć o stratę z poprzednich lat. Można ją odliczać przez pięć lat, z tym że w jednym roku maksymalnie połowę.
Przykład
Pan Kowalski prowadzi firmę usługową. W 2010 r. poniósł stratę w wysokości 9000 zł.
Dochód osiągnięty w 2011 r. może pomniejszyć o połowę straty z poprzedniego roku, tj. o 4500 zł. Pozostałą część straty może wykorzystać w następnych latach.
Stratę mogą odliczyć zarówno przedsiębiorcy płacący podatek liniowy, jak i rozliczający się według skali. Co więcej, liniowcy mogą odliczyć stratę z działalności opodatkowanej według skali i odwrotnie.