- Prowadzę bar. Jest on otwarty od godz. 12 do godz. 22. Zastanawiam się jednak nad przedłużeniem godzin otwarcia w weekendy do godz. 1 w nocy. Czy jeśli się na to zdecyduję, raport dobowy i miesięczny mogę wydrukować dopiero po zamknięciu lokalu?
Nie
Wynika to z
. § 7 pkt 2 tego rozporządzenia mówi, że podatnicy muszą sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.
Analogiczne zasady obowiązują przy raportach miesięcznych. Trzeba je wydrukować po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Z odpowiedzi indywidualnych wynika, że nie można liczyć na elastyczne podejście do terminu realizacji tych obowiązków przez organy podatkowe.
Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 12 lutego 2008 (ILPP2/443-146/07-2/ISN)
wskazała bowiem, że z przepisów „jednoznacznie wynika, iż raport fiskalny dobowy sporządza się po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. To przepis ogólny, dla którego ustawodawca nie przewidział wyjątków". Zasadami sporządzania raportów miesięcznych
Izba Skarbowa w Poznaniu zajmowała się również w odpowiedzi z 27 maja 2008 (ILPP2/443-204/08-2/ISN).
Z pytaniem zwróciła się osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług hotelowych i gastronomicznych. Często zdarza się, że nie można sporządzić raportu dobowego do godziny 24, ponieważ trwa obsługa klienta. Zamknięcie doby i wydruk jest dokonywany po północy (zaraz po zakończeniu obsługi klienta).
W praktyce może to być nawet pół godziny po północy. Taki raport dobowy np. z 31 lipca wydrukowany 1 sierpnia jest ujmowany w deklaracji VAT-7 za lipiec. Przedsiębiorca chciał wiedzieć, czy postępuje prawidłowo. Izba potwierdziła, że działa zgodnie z przepisami. Wyjaśniła, że „raport fiskalny dobowy sporządzić należy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.
Oznacza to, że jeżeli wnioskodawca dokona sprzedaży po północy, to przed tą sprzedażą ma obowiązek sporządzić raport fiskalny dobowy za poprzedni dzień. W sytuacji, gdy obsługa klienta rozpoczyna się przed godziną 24.00 i kończy się po jej upływie, wnioskodawca ma obowiązek sporządzić raport dobowy po zakończeniu obsługi klienta, ale jeszcze przed dokonaniem następnej sprzedaży, która będzie przyporządkowana do doby następnej.
W taki sam sposób należy sporządzić raport fiskalny dobowy na ostatni dzień miesiąca, lecz przed dokonaniem następnej sprzedaży, która będzie przyporządkowana do miesiąca następnego".
Obie te interpretacje zostały wydane na podstawie nieobowiązującego już rozporządzenia ministra finansów z 4 lipca 2002 w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. Przewidywało ono jednak obowiązek drukowania raportów w takich samych terminach, jak obecnie obowiązujące przepisy.