Spółki prowadzące działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych (dalej SSE) mogą skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Zgodnie z nim wolne od podatku są dochody (z zastrzeżeniem art. 17 ust. 4 – 6 ustawy o CIT), uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o SSE.

Dwa warunki

Jak zastrzeżono w art. 17 ust. 4 ustawy o CIT, zwolnienie, o którym mowa, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE. Natomiast, jak wynika z treści art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o SSE, podstawą do skorzystania ze zwolnienia jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE, określające m.in. przedmiot działalności gospodarczej, której prowadzenie upoważnia do skorzystania ze zwolnienia.

Można więc uznać, że dochód osiągnięty przez podatnika korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, jeżeli spełnione są równocześnie dwa warunki. Po pierwsze, dochód powstał w wyniku działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE. Po drugie, działalność gospodarcza prowadzona jest w zakresie określonym w zezwoleniu na prowadzenie działalności na terenie SSE.

Ważne co w zezwoleniu

Z zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie SSE wynika zazwyczaj, że przedmiotem działalności danego podatnika na terenie SSE jest działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie SSE, określonych w enumeratywnie wymienionych grupowaniach PKWiU.

W rezultacie nie ulega wątpli-wości, że dochody uzyskane bezpośrednio z wytworzenia i sprzedaży wyrobów gotowych (zaliczanych do grupowań PKWiU wymienionych w zezwoleniu) są zwolnione z opodatkowania.

Spółki prowadzące działalność na terenie SSE zajmują się zazwyczaj produkcją wysoce wyspecjalizowanych wyrobów. W wielu sytuacjach wytwarzają produkty na zamówienie konkretnego kontrahenta, spełniające określone przez niego wymogi i parametry.

Dodatkowe wynagrodzenie

W konsekwencji etap właściwej produkcji danego wyrobu gotowego jest poprzedzony etapem przygotowania (wdrożenia) produkcji, co wiąże się z koniecznością poniesienia przez podatnika określonych wydatków. Często strony ustalają, że spółce przysługiwać będzie dodatkowe (odrębne) wynagrodzenie z tytułu przygotowania produkcji.

Pojawia się wątpliwość, czy dochód uzyskany  z tytułu przygotowania produkcji wyrobów, które są objęte posiadanym przez podatnika zezwoleniem na prowadzenie działalności na terenie SSE, także korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

Ścisły związek z SSE

W mojej ocenie dochód uzyskany z tytułu przygotowania produkcji jest ściśle związany z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika na terenie SSE.

Jeśli produkcja ma dotyczyć wyrobów o ściśle określonych parametrach indywidualnych (spełniających określone cechy techniczne, jakościowe itp.), a w rezultacie etap właściwej produkcji musi zostać poprzedzony odpowiednim etapem przygotowania produkcji, można uznać, że przygotowanie produkcji jest składnikiem procesu produkcyjnego w szerokim znaczeniu tego słowa.

W rezultacie dochód powstały z tego tytułu jest związany z działalnością prowadzoną przez podatnika w ramach posiadanego zezwolenia strefowego, a tym samym korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, pod warunkiem że działalność ta prowadzona jest na terenie SSE.

Ten punkt widzenia potwierdzają interpretacje organów podatkowych, np. Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 lutego 2011 (ILPB4/423-293/ 10-4/MC) i z 13 października 2011 (ILPB3/423-324/11-2/MM, niepublikowana).

Przemysław Bogusz doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego TuboTax