Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dotyczącej odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty po rozwiązanej spółce kapitałowej.

Spór w sprawie powstał , gdy w listopadzie 2005 r. dwóch byłych wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji wystąpiło o zwrot nadpłaty w podatku dochodowym. Spółka zawiązała się w grudniu 2003 r. Jako podmiot w organizacji stała się podatnikiem, ale ostatecznie nie rozpoczęła żadnej długoterminowej działalności. W zeznaniu CIT-8 wykazała nadpłatę, ale fiskus odmówił zwrotu pieniędzy byłym wspólnikom, bo została rozwiązana.

Uzasadniając odmowę, wskazał, że nadpłata dla podatników podatku dochodowego powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Fiskus podkreślił, że byli wspólnicy nie mogą żądać zwrotu podatku wynikającego z rozliczenia rozwiązanej spółki. Żaden przepis nie przewiduje sukcesji praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji, która nie została zarejestrowana.

Podatnicy, płatnicy i inkasenci mają prawo do zwrotu nadpłaty

Wnioskodawcy zaskarżyli odmowę, ale przegrali. Sąd I instancji stwierdził, że uprawnienie do żądania zwrotu przysługuje podatnikom, płatnikom i inkasentom. Z całą pewnością do żadnej z tych kategorii nie należą byli wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, która nie przeprowadziła po jej rozwiązaniu likwidacji. Sąd nie zgodził się z twierdzeniami skarżącej, że mienie, w tym wierzytelności o charakterze publicznoprawnym z tytułu nadpłaconych podatków ujawnione po ustaniu bytu prawnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, należy do jej wspólników.

Oddalając skargę kasacyjną spółki, NSA potwierdził, że uprawnienie do żądania nadpłaty podatku przysługuje podatnikom, płatnikom i inkasentom. Prawo takie na określonych zasadach mają też następcy prawni, a także byli wspólnicy spółek cywilnych, których uprawnienie potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 10 marca 2009 r. (P 80/08).

– Byli wspólnicy rozwiązanej spółki kapitałowej w organizacji takiego prawa nie mają – podkreślił sędzia NSA Jerzy Płusa.

W ocenie NSA rozwiązania przyjęte w procedurze podatkowej nie naruszają konstytucji, bo ustawodawca zagwarantował byłym wspólnikom spółek handlowych ścieżkę prawną do odzyskania należności, w tym publicznoprawnych. Gwarancje takie daje kodeks spółek handlowych w drodze postępowania likwidacyjnego. Jak zauważył sąd, podatnicy sami zrezygnowali z przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i tym samym pozbawili się prawa do zwrotu nadpłaconego podatku. Wyrok jest prawomocny.