Potwierdza to odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 26 października 2010 (IBPBI/2/423-979/10/AK). Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która jest czynnym podatnikiem VAT.

W ramach działalności ponosi wydatki na zakup usług gastronomicznych podczas spotkań z kontrahentami w restauracjach i hotelach. Nie odlicza VAT z faktur dokumentujących te zakupy, bo nie pozwala na to art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Kwot netto z faktur spółka nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ traktuje je jako reprezentację. Jej zdaniem ma jednak prawo zakwalifikować do nich nieodliczony VAT. Uprawnienie to wynika z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT.

Przepis ten mówi, że podatku od towarów i usług, co do zasady, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Przewiduje jednak wyjątki od tej reguły. Kosztem jest m.in. VAT naliczony w części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług (jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej).

Izba skarbowa zgodziła się z wnioskodawcą. Podkreśliła jedynie, że przepis ten daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego VAT, jeśli podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. Nie ma on więc zastosowania, gdy podatnik miał możliwość odliczenia, ale z niej nie skorzystał.

Jednocześnie izba skarbowa potwierdziła, że spółce nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT mówi bowiem, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób).

Izba skarbowa zastrzegła również, że warunkiem zaliczenia VAT do kosztów podatkowych jest wykazanie celowości wydatku i jego związku z przychodem.

Zobacz także serwisy:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Posiłki i napoje

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Reklama i reprezentacja