Zgodnie z art. 16i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o CIT podatnicy mogą podane w wykazie stawki podwyższać przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2 dla budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych. Chodzi o sytuację, gdy są one używane pod ciągłym działaniem wody, pary wodnej, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu.

Art. 16i ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT pozwala podwyższyć stawkę z wykazu przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4. Podatnik ma do tego prawo, jeśli budynki lub budowle używane są pod  wpływem niszczących środków chemicznych, a  zwłaszcza gdy służą produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych.

Dotyczy to również przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu.

Hala przy torach i lakiernia

Przepisy są dość ogólne. Część przedsiębiorców, którzy zamierzają przyspieszyć amortyzację, stara się więc potwierdzić interpretacją indywidualną, że mają do tego prawo. Problemem tym zajmowała się m.in. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w piśmie z 9 lutego 2011 (ITPB3/423-625/ 10/MT).

Z pytaniem zwróciła się firma zajmującą się naprawą i serwisem samochodów.

Do prowadzenia działalności wykorzystuje halę, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie torów kolejowych, parkingu dla ciężarówek i ruchliwej ulicy. Powoduje to, że budynek narażony jest na oddziaływanie znacznych drgań wywoływanych ruchem pociągów i samochodów ciężarowych.

Wskutek tego pękają ściany, posadzki i odkształcają się konstrukcje (hala wymaga ciągłych napraw). Zdaniem wnioskodawcy hala, ze względu na lokalizację, będzie mogła być używana tylko przez pięć lat od momentu wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Izba skarbowa potwierdziła, że w takiej sytuacji podstawową stawkę amortyzacyjną można podwyższyć przy zastosowaniu współczynnika  1,2. Wskazała, że jest to możliwe, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:

- na używany budynek lub budowlę działają drgania,

- działanie drgań ma charakter ciągły,

- drgania są znaczne,

- znaczny stopień intensywności drgań i ich ciągłe działanie powodują skutek w postaci przyspieszenia zużycia obiektu.

Organ podatkowy dokonał też literalnej wykładni poszczególnych pojęć użytych przez ustawodawcę. Wyjaśnił, że:

- „działać” to m.in. „wywierać wpływ; wywoływać reakcję; oddziaływać”,

- „drgania” to „(fiz.) okresowe zmiany stanu układu, zachodzące dokoła pewnego położenia równowagi pod  wpływem energii dostarczonej do tego układu; szybkie, wyczuwalne, powtarzające się ruchy”,

- „ciągły” oznacza „dziejący się, odbywający się, trwający stale; powtarzający się stale; nieustanny; ustawiczny; stały; trwający bez przerwy”,

- „znaczne” to „dość duże pod  względem liczby, ilości, natężenia; pokaźne; niemałe; ważne; znaczące; wyróżniające się czymś”;

- „przyspieszenie” to „zwiększenia szybkości; przyrost prędkości w jednostce czasu; spowodowanie szybszego działania; skrócenie czasu trwania albo przybliżenie terminu wykonania albo momentu dokonania się czegoś”; „przyspieszony” natomiast oznacza „szybszy niż zwykle”;

- „zużyć/zużywać” to „wykorzystać coś w jakiejś części lub w całości; zniszczyć coś częstym lub długim używaniem; wyczerpać zasób czegoś przez dłuższe używanie”; „zużyć się” natomiast to „zostać zniszczonym przez używanie, na skutek działania, funkcjonowania”.

Na tej podstawie izba uznała, że „całość okoliczności faktycznych opisanych przez wnioskodawcę we wniosku pozwala na uznanie, że budynek hali jest używany w warunkach pogorszonych. Na  budynek ten oddziałują bowiem w sposób ciągły (stale powtarzający się) znaczne drgania, powodujące szybsze niż w warunkach normalnych niszczenie tego budynku”.

W interpretacji z 15 kwietnia 2008 (ILPB1/415-51/ 08-2/AG) Izba Skarbowa w  Poznaniu

potwierdziła, że amortyzację budynku lakierni można przyspieszyć przy zastosowaniu współczynnika 1,4. Firma posiadająca taką nieruchomość do  chwili modernizacji budynku obliczała odpisy według 2,5 proc. stawki. Po modernizacji wartość budynku wzrosła z 40 tys. zł do prawie 3 mln zł.

Jej zdaniem zastosowanie podwyższonej amortyzacji jest możliwe, bo w budynku stosowane są środki chemiczne, tj. lakiery, rozpuszczalniki i utwardzacze,  które są substancjami niebezpiecznymi, łatwopalnymi, drażniącymi i szkodliwymi. Substancje te „pozostają nie bez wpływu na budynek i stopień jego zużywania”.

Izba potwierdziła, że firma może podwyższyć stawkę do 3,5 proc. Dodała jednak warunek, że jest to możliwe, „jeśli występują okoliczności opisane przez wnioskodawcę – powodujące szybsze zużywanie się budynku”. Podkreśliła, że w sytuacji ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawki należy powrócić do stawki z wykazu.

Kompostownia

Z postanowienia Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z  22 lipca 2005 (ZD/406-92/ CIT/05) wynika, że wysokość odpisów amortyzacyjnych od  budynków i budowli wchodzących w skład kompostowni można podwyższyć przy  zastosowaniu współczynnika 1,2.

Są one bowiem użytkowane w warunkach pogorszonych. To dlatego że dochodzi do oddziaływania na konstrukcje budynku i budowli szkodliwych czynników.

Chodzi m.in. o dużą wilgotność powietrza (65 – 75 proc.), wynikające z procesu produkcyjnego znaczne wahania temperatury (gwałtowne schładzanie kompostu w cyklu produkcyjnym), wzrost ilości tlenu i dwutlenku węgla w  tunelach produkcyjnych w  wyniku napowietrzania, oddziaływanie niszczących związków chemicznych rozproszonych w  wodzie i atmosferze (np. pochodnych azotu i kwasów organicznych).

Warsztat w domu

Nietypowym pytaniem zajmował się Urząd Skarbowy w Bochni w postanowieniu z 24 lutego 2005 (PD/415-53/04).

Zwrócił się z nim przedsiębiorca, który w pomieszczeniach znajdujących się w budynku mieszkalnym prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji urządzeń chłodniczych i mebli (nietypowych, pojedynczych sztuk, prototypów).

W związku z tym musi m.in. przycinać różne materiały, czyścić je papierem ściernym i mechanicznie za pomocą elektronarzędzi, a także środkami chemicznymi. W związku z tym w pomieszczeniach tych występuje znaczne zapylenie oraz wnikanie w ściany i podłogi środków chemicznych używanych podczas produkcji.

Urząd skarbowy uznał, że takie okoliczności nie wystarczą do przyspieszenia amortyzacji. Nie można bowiem uznać, że budynek jest używany w warunkach pogorszonych lub złych.

W ustawie o PIT te same reguły

Takie same zasady podwyższania stawek amortyzacyjnych metodą liniową obowiązują w podatku dochodowym od osób fizycznych. Regulacje te zawarte są w art. 22i ust. 2 – 4 ustawy o PIT oraz w objaśnieniach do załącznika nr 1 do tej ustawy.

Od kiedy zmiana

W razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek zmieniają się one od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany. Do poszczególnych środków trwałych można stosować tylko jeden współczynnik.

Co istotne, podatnicy mogą bez ograniczeń obniżać podane w wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Jeśli chcą skorzystać z tego uprawnienia, zmieniają stawkę począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Czytaj więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Amortyzacja

»

Amortyzacja nieruchomości i praw do nieruchomości

 

Zobacz cały poradnik:

Dobra Firma » Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Optymalizacja podatkowa