Izba Skarbowa w Poznaniu uznała, że aby pomniejszać przychody o odpisy amortyzacyjne, trzeba przenieść mienie na własność spółki.
Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą wspólnie z mężem, w formie spółki cywilnej, chciała się upewnić, czy może w kalkulacji PIT uwzględnić koszty amortyzacji lokalu mieszkalnego zaadaptowanego na biuro. Nieruchomość kupiona jeszcze przed rozpoczęciem działalności była w całości wykorzystywana przez firmę małżonków, którzy nie wnieśli jej aportem do spółki.
Na podstawie art. 22c ustawy o PIT podatnik może zdecydować o amortyzacji lokalu mieszkalnego używanego w działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni powoływała się na to, że w ustawie nie ma przepisu, który by ograniczał to uprawnienie podatnikom będącym wspólnikami.
– Przepisy dotyczące amortyzacji stosuje się do spółki cywilnej, a nie do wspólników tejże spółki, ponieważ odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje spółka, a nie poszczególni jej wspólnicy. Dlatego też, aby środek trwały mógł podlegać amortyzacji w spółce cywilnej, musi wchodzić w skład majątku tejże spółki – stwierdziła izba. Fiskus przyznał, że kosztem uzyskania przychodu mogą być zapłacone odsetki od kredytu na zakup mieszkania, wydatki związane z eksploatacją, remontami i bieżącymi naprawami nieruchomości.
numer intrerpretacji: ILPB1/415-682/11-2/AO
Czytaj też:
Remont własnego lokalu można wrzucić w koszty
Więcej w serwisie:
»