Tymczasem podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w domu najczęściej korzystają w celach firmowych z Internetu wykorzystywanego jednocześnie w celach prywatnych. W takiej sytuacji z odliczeniem wydatków mogą być kłopoty. Potwierdza to interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w  Rzeszowie z 9 sierpnia 2005 (II US. PB-I-415/37/05). Urząd stwierdził, że niezależnie czy jeden z członków rodziny prowadzi działalność gospodarczą czy nie, obciążenie kosztów podatkowych wydatkiem częściowo osobistym jest nieuzasadnione.

Ten sam urząd uznał jednak, że jeśli korzystanie z Internetu będzie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania działalności i będzie to miało odzwierciedlenie w wielkości przychodów uzyskiwanych z tej działalności, to wydatki na ten cel – o ile możliwe będzie wyodrębnienie ich wysokości z ogólnej sumy wydatków obejmujących korzystanie z sieci internetowej – będą kosztem podatkowym firmy.

Podobnie wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 czerwca 2009 (ITPB1/415-267/09/WM). Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która prowadzi działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania. Internet jest zarejestrowany na nią, a nie na firmę. Używa go zarówno do celów prywatnych, jak i w działalności gospodarczej. Większość czasu spędzonego przy komputerze z wykorzystaniem Internetu to praca i doskonalenie umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Opłaty ponoszone są w stałej miesięcznej formie (stałe łącze). Podatniczka zastanawiała się, czy może kwoty za korzystanie z Internetu zaliczyć do kosztów podatkowych.

Izba zgodziła się na to. W wydanej przez nią interpretacji czytamy: „korzystanie przez panią z Internetu w miejscu zamieszkania, będącym jednocześnie miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania firmy, gdyż stanowi właściwie istotę prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie tworzenia stron internetowych, ma więc bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przez panią przychodu. Wydatki ponoszone z tytułu opłat za korzystanie z Internetu – stałe łącze, stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ale wyłącznie w części wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej, po  wyłączeniu, w ustalonej przez panią proporcji, wydatków na wykorzystywanie Internetu dla celów prywatnych, o ile proporcja ta jest rzeczywiście uzasadniona".

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Firma w domu

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Internet

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Opłaty za media i telefon